| anonim_4396 a întrebat:

Poti crea cont unde sa depui bani, exemplu la o banca sau undeva virtual fara sa precizezi numele tau real/cu nume fals?
Ma gandesc si daca creez pe un site virtual pentru a depune banii tot is necesari ceva date reale sau cunoasteti siteuri unde se poate depozita cu paypal? Direct euro? Si de acolo sa trasnfer mai departe?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti face depuneri in nenumerate locuri, fara sa-ti dai datele personale.
Doar la scoaterea banilor vei avea probleme, fiindca trebuie sa le transferi intr-un cont bancar, de unde sa ridici banii sau sa cumperi o marfa, care trebuie livrata.

Doar putine banci mai sunt in lume unde poti detine un cont "pe consemn", fara sa-ti dai identitatea.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Unde? "nenumarate locuri"

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

In bancile off-shore din paradisurile fiscale.

| Simpatic a răspuns:

Cred ca te-ar interesa mai ales sa cumperi si sa depozitezi monede virtuale, alt caz eu unul nu stiu.tranzactiile nu sunt asa de usor de facut anonim asta este si ideea sa poata fi urmarite poate sunt bani murdari sau facuti ilicit. Nici in paradisurile fiscale nu esti total anonim. cineva trebuie sa stie cine este proprietarul altfel se antreneaza
deci intereseaza-te de monezile virtuale si apoi de cum poti baga bani in banci din elevetia pe baza unui cont. oricum nu vad scopul daca ai si tu 2000 de euro ce te vaiti ca nu ai unde sa-i ascunzi, cei care cauta anonimitate au sute de milioane de euro. cu cateva mii amarate mai rau te chinui.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Numele fals nu te ajută să fii complet ne identificabil.
La o bancă trebuie să prezinți direct la ghișeu un act de identitate.
Online la fel.
Un cont anonim îl reprezintă conturile în criptovalute.
Acolo ești identificat printr-o parolă pe care o știi numai tu.
Dar cum depui în acel cont bani prima dată?
Trebuie să cumperi criptovaluta respectivă.
De undeo cumperi?
Dintr-un cont al unei bănci sau instituții financiare care utilizează valute comune. Acolo trebuie să prezinți un act de identitate.
Cu bani poți să îți cumperi de pe piața neagră o identitate falsă, care să o folosești doar în anumite ocazii.
Dar atunci calci grav legea.

Răspuns utilizator avertizat