| secretsisecret a întrebat:

Printr-un tub de sticla se sufla 0.27g pulbere de Al in flacara unui bec de gaz. Cati milimoli de oxid de aluminiu rezulta?

Care imi da rezolvarea primeste FUNDA!
P. S: este o problema de clasa a VII-a(reactii chimice).

Răspuns Câştigător
| cLeILa a răspuns:

Usoe,e reactie de inlocuire, faci 0, 27 il transoformi iar iei din anexa valoarea aluminiu il inmultesti cu ce ai transfoarmat, si imarti la 2, apoi faci reactia de inlocuire mai exact pui coeficienti, apoi reactia va fi oxid de aluminiu.iti va da dupa ce imparti atatia milimoli de oxid de aluminiu, funda te rooooggg din suflet, si sa stii ca e buna problema si ioi is a 7 si am facut-o si noi...pup