| superpissy40 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti informatii despre fiecare profil de liceu ca sa vad spre care m-as indrepta? Adica mate-info, bio-chimie, filologie si stiinte ale naturii.Si bilingv/intensiv inseamna ca faci mai mult o anumita materie?

1 răspuns:
| chitaramea a răspuns:

Mate.info si stiinte ale naturii sunt cam aceleasi lucruri numai ca se face matematica la nivele diferite la mate info faci m1. Materiile la aceste profile sunt cam ca cele din generala numai ca se adauga info, tic si logica. La filologie din clasa a 11 a nu se mai fac stiintele exacte mate, fizica, cbimie, bio. Ca sfat... nu te duce la profil uman ( filo sau stiinte sociale ). De ce? Acum esti clasa a 8a poate ca iti place tie ceva, poate ca ai vrea sa devii ceva dar pana la facultate mai ai patru ani in care te vei razgandii de milionane de ori. Profilul uman iti ingusteaza orizonturile, nefacand matematica a 11a si a 12 a poti sa iti iei gandul de la medicina, calculatoare. Te gandesti numai la drept, romana si lb staine. Dar de la mate info poti sa te ducu la drept, la lb staine pentru ca le faci pana in a 12. Si la intensiv da faci mai multe ore de acea materie, ceea ce e mai bine caci te poti specializa pe un anumit domeniu. Asa ca ai grija cum alegi, nu iti ingusta cu mana ta viitorul.