| yoshiko a întrebat:

DAU FUNDA! Buna! Sunt in clasa a 7a si am inceput sa ma gandesc de pe acum la ce profil sa ma duc la liceu. Din cate am inteles sunt 3 profiluri:
-mate info
-Bilingv
-intensiv(filologie)
Pe mine nu prea ma atrag stiintele exact, si nici nu prea sunt buna la mate chimie, fizica.
Imi place foarte mult romanasi limbile straine si vreau sa ma duc la filologie insa am auzit ca nu prea ai prea multe optiuni, cand decizi ce vrei sa te faci.
Voi ce ati ales? Spuneti-mi si mie materiile, si numerele de ore pe care le faci la filologie si mate-info!
Sunt din Iasi

Răspuns Câştigător
| Andreea_7493 a răspuns:

Buna.Eu sunt la filologie Unesco.depinde de fiecare liceu
Materiile care se fac intr-a 9-a sunt:Mate(2ore)eu am un prof super tare si nu prea fac aceasta oralaughing, Chimie(o ora), Fizica(2ore) dar nu te gandii ca sunt cine stie ce lucruri complicate, Relige, Istorie(2ore), Geogra(2ore), Latina(1ora), Romana, Logica(2ore), Desen, Sport, Muzica, Biologie, Engleza(3ore), Franceza(2). Sper ca n-am scapat ceva.Eu am mai facut si literatura universala, dar depinde de liceu.

2 răspunsuri:
| imiplacemov a răspuns:

Cel mai bine e sa mai astepti. Adica in clasa a 7a nu poti sa decizi. Mai e mai bine de un an. Daca ti se schimba parerea pana atunci? Asteapta pana in clasa a8a. Vorbeste si cu colegii tai sa vezi si parerile lor, vorbeste cu parintii tai sa vezi ce sfaturi iti dau. Dar decizia e doar a ta.

| ame_3387 a răspuns:

Filologia se bazeaza mult p limbi straine si limba romana
la filologie faci si latina si romana mai putin matematica
la mate-info totul se bazeaza pe matematica
si informatica d la mate info crede-ma ca nu ai vrea sa iti bati capul...