| roby223 a întrebat:

Sa imi explice si mie cineva ce inseamna mai exact si cine sarbatoreste "Yule"?

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

"Inainte de Craciun a fost Yule, sarbatoare pagana cu radacini in vechile religii nordice. Yule e asociata cu marea vanatoare, cu zeii Odin si Thor, cu bustenii in flacari si cu lumina. E foarte posibil ca de aici sa fi plecat fascinatia noastra pentru bradul impodobit si luminite. In definitiv si Craciunul este o sarbatoare a luminii ca si Yule.

In noaptea de 21 decembrie se ardea busteanul de Yule pana cand ramanea doar cenusa. Aceasta era ulterior colectata si imprastiata pe campurile inghetate cu scop fertilizator. Ca sa functioneze, ritualul trebuia repetat consecutiv timp de 12 nopti (cate luni sunt intr-un an). Cenusa mai putea fi pastrata in intimitatea caminului si era folosita ca si leac in situatii de boala."

Sursa: http://horror-romania.ro/solstitiul-de-iarna/

Ai aici mai multe detalii despre cum se sarbatoreste:
https://citywidestories.com/2017/12/08/how-to-celebrate-yule/

Numai bine! ^_^

| roby223 explică (pentru DoarBogdan):

Din cate imi spui tu Yule nu are nici o legatura cu Craciunul. De craciun crestinii cred ca s-a nascut Isus, iar sarbatoarea asta Yule ii o sarbatoare a luminii din ce inteleg eu. Deci Craciunul nu are cum sa fie inspirat din Yule

| DoarBogdan a răspuns (pentru roby223):

Eu ti-am dat niste surse unde ai putea sa citesti mai multe despre asta.

Daca esti asa de sigur si sustii ceea ce spui, de ce... ne mai intrebi si ne lasi sa ne dam cu parerea? (:

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru roby223):

Ei, n-are cum. Toate astea crestine is puse cam cand erau puse diverse sarbatori pagine pentru a face conversia alora mai facila... https://www.youtube.com/watch?v=y8W4d85IyJQ

| roby223 explică (pentru DoarBogdan):

Pai si eu ti-am spus ca din ce imi spui tu Yule asta nu seama si nu are legatura cu craciunul. Yule sarbatoreste un fenomen iar Craciunul o persoana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yule este o sarbatoare ce celebreaza solstitiul de iarna, de la 21 Decembrie la 1 Ianuarie, in fiecare an. Este sarbatorita de cei ce pracica religii păgâne, adica destul de putine persoane in ziua de azi.

| roby223 explică (pentru anonim_4396):

Care sunt religiile pagane?

| anonim_4396 a răspuns (pentru roby223):

Religiile pagâne sunt religiile politeiste, idolatre, indigene, etnice si non-avraamice. Deci religiile practicate in triburi, ce presupun zei numerosi si jertfe.

Si da, cum ai spus, nu are nicio legatura cu Craciunul. Aceasta sarbatoare nu sarbatoreste pe CINEVA, ci un simplu fenomen astronomic, Solstițiul.