| Marian_Pitigoi_1961 a întrebat:

Sal TPU,am un tel Samsung Galaxy Grande Prime si am uitat codul pin de deblocare, ce pot face in afara de resetare?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Codul PIN este stocat pe cartela SIM.
Daca gresesti de 3 ori consecutiv, atunci iti cere codul PUK. Acesta este scris pe ambalajul cartelei SIM nou (pe care multi il arunca happy ), dar poti primi codul PUK daca apelezi la caseria furnizorului tau de telefonie, daca esti abonat.
Daca nu esti abonat, atunci este posibil ca problema sa se rezolve doar prin resetare de fabrica, cu consecintele de rigoare.

| Marian_Pitigoi_1961 explică (pentru Bula):

Era vb de codul de securitate al telefonului

| Bula a răspuns (pentru Marian_Pitigoi_1961):

Codul de securitate a telefonului NU este codul PIN, de care ai intrebat! tongue
La intrebare gresita si raspunsurile sunt pe masura.

Pentru a scapa de codul de securitate ai doar trei alternative posibile:
- introduci codul corect sau
- resetezi telefonul
- telefonul se va folosi pentru piese sau ramane obiect de muzeu

| sierra1 a răspuns:

Codul Pin la cartelei (SIM) de telefon?

| Marian_Pitigoi_1961 explică (pentru sierra1):

Codul de securitate al tel

| sierra1 a răspuns (pentru Marian_Pitigoi_1961):

Dacă nu l-ai schimbat, e cel standard : nu cumva 5x0?

| gelu1970 a răspuns:

Nu poți face nimic.
Iți amintești codul sau reset.