| Myyy3 a întrebat:

Sall.Cine se pricepe la grade de rudenie sa imi dea un sfat.Este legat de relatia mea cu o fata. Bunicii nostri sunt veri de gradul II.Asta inseamanca ca eu cu ea sa fim veri?

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Sunteti a opta spita de la roata ca a saptea sunt parinti vostri.Nu aveti nicio o problema cu gradul de rudenie la o eventuala casatorie.

| Maxim96 a răspuns:

Sunteti veri de gradul 3.Insa se permite.Sora mea s-a casatorit cu un verisor de gradul 2. Duhovnicul a spus ca se permite.

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

Bunici lor are gradul 6 de rudenie, gradul 4 de rudenie e la verisorii primari, iar casatoria e interzisa pana la gradul 4.
Sora ta e gradul 6 de rudenie cu varul ei.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ce mai conteaza ca ti-e ruda, atee sa fie, pardon, femeie!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Ce mai conteaza o prostie in plus, oricum gramada e mare si nu se observa,

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

La cate pacate ai, ce mai conteaza?

| Maxim96 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Eu nu sunt gay, chiar daca in genetica mea sunt nu o sa ma accept niciodata.Voi lupta impotriva la asta si nu voi lasa ca aceasta patima sa-mi curme cararea mantuirii!

Răspuns utilizator avertizat
| Mariiaamariiaa a răspuns (pentru SaveOurSouls):

SaveOurSouls esti penibil/a! Cum poti avea conceptii atat de invechite? Daca doi oameni care sunt verisori se iubesc fii sigur/a ca nu se vor desparti pentru nimic in lume indiferent de ce ai zice tu sau ceilalti. Nu stii decat sa judeci si sa postezi tot felul de aberatii si boli care se aplica doar in cazul fratilor sau parinte-copil, In nici un caz la veri indiferent de grad. Tu habar nu ai ce e in sufletul celor care traiesc o poveste de dragoste cu vreun var/verisoara, tu stii doar sa sperii oamenii cu idioteniile tale. Daca intr-adevar ai fi un/o bun/a credincios/oasa nu ai indemna oamenii sa se desparta si ai incerca cel mult sa le dai sfaturi si sa-i intelegi. In primul rand uita-te la pacatele tale si apoi judeca-i ca altii. Nu judeca asa dur oamenii pentru ca asa o sa fii si tu judecat/a. Sunt curioasa ce ai fi facut tu daca erai indragostit/a de vreo ruda, sa vezi atunci cum ai fi suferit!

Răspuns utilizator avertizat
| Mariiaamariiaa a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Recunosc ca la inceput am avut dubii in ceea ce priveste relatia mea cu varul meu primar, dar cerand parerile mai multor oameni acum nu mai am nici o remuscare.
Poate nu crezi dar am suferit enorm de mult, am incercat ani intregi sa il uit si nu am reusit desi am facut tot posibilul. Nici nu ai vrea sa stii in ce hal m-am simtit atunci cand mi-am dat seama ca sunt indragostita de el, dar din pacate era prea tarziu. Pana la urma totusi ne-am decis sa fim impreuna. Eu m-am indragostit de el inca de cand eram putin mai mica si atunci habar nu aveam ce inseamna un verisor. Pentru mine relatia asta e o relatie ca oricare alta chiar daca stiu doar cateva persoane de ea. Pana acum toti carora le-am vorbit despre o relatie intre verisori au zis ca nu e neaparat un pacat ci mai mult un fel de conceptie. Oricum astfel de cazuri sunt des intalnite si cunosc mai multe persoane implicate in astfel de relatii. Avand in vedere ca pentru motive temeinice rudele de gradul 4 (verii primari) au voie sa se casatoreasca civil nu prea cred ca e un pacat. Fiecare cu parerile lui, pe mine acesta relatie m-a ajutat sa nu mai judec pe nimeni si sa nu mai am nici un fel de conceptie in privinta oricarui tip de relatie ( in afara de relatiile intre frati sau parinte-copil pe care nu cred ca o accepta nimeni) pentru ca nu se stie niciodata cand putem ajunge sa ne indragostim fara sa vrem de o persoana interzisa.

Răspuns utilizator avertizat
| Mariiaamariiaa a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Sunt de acord sa mai vorbim prin mesaje, daca vrei si tu. Acuma eu am 19 ani, iar varul meu 20 de ani. Nu ma gandesc sa ma casatoresc cu el si nici nu imi fac nici un plan de viitor, desi ne iubim foarte mult. Deocamdata ne bucuram unul de altul si de aceasta relatie, iar daca pe viitor o sa devina serioasa relatia si o sa ne dorim un viitor comun mie nu mi-e frica sa trec peste barierele sociale si reguli. Sunt dispusa sa trec peste orice chiar si acum. Daca iubirea asta e un pacat atunci eu imi asum raspunderea in totalitate. Dar sa ma despart de el nu pot oricat am incercat. Inainte de a fi cu el am incercat sa ies si cu alti baieti, dar tot nu puteam sa am o relatie cu altul pentru ca eram indragostita de varul meu. Poate gresesc dar acuma asa vad lucrurile, nu pot sa renunt la relatia asta care pe mine ma implineste si ma face fericita. Suntem de aproape 1 an impreuna si am trecut peste multe, am avut perioade bune, foarte bune dar si mai putin bune, ca in orice relatie. Prefer sa traiesc in pacat decat sa sa fiu trista, poate, toata viata. Din cate vad tu ai cu totul alte conceptii in legatura cu relatiile de iubire dintre rude si imi dau seama ca esti un bun crestin.

| Buresbista123 a răspuns:

Ba ceva sunteti dar daca e buna rau asta e...

Răspuns utilizator avertizat
| Myyy3 explică:

Eu nu prea mai inteleg nimiclaughing. Parerile sunt prea impartite.

Răspuns utilizator avertizat
| mirela15 a răspuns:

Nu prea are importanta. Sunteti niste veri mai indepartati. Nu te stresawinking