| 1DobreMihai1 a întrebat:

SALL TPU!
Am si eu o,, problema" si anume
atunci cand ma intalnesc cu un prieten sau sunt in gasca toti vorbesc doar eu tac si nu stiu cum sa scap de problema asta
Adic ama intalnesc cu o fata sas zicem si ea ma intreaba unele lucruri despre liceu eu spun iar pe durata timpului nu stiu cum sa fac conversatie pls ajutati-ma cum as putea sa fac converstatie sau sa-mi inving timiditatea asta...
A da si este in clasa la mine o fata de care-mi place o privesc mereu si cred ca a observat dar treaba este ca nu am tupeu sa ma duc la ea sau mai bine zis nu stiu cum sa o abordez /ce sa-i zic /s-o intreb ca intretin conversatia

Funda celui mai bun raspuns(si cel mai complet ) iar ceilanti vor primi vot inteligent, etc

Răspuns Câştigător
| Minks a răspuns:

Sfatul meu e sa te gandesti mai putin si sa actionezi mai mult. Problema ta provine din faptul ca te gandesti prea mult la ce sa zici, sa nu spui vreo tampenie. O conversatie e intretinuta de toti participantii ei, nu trebuie sa acaparezi discutia. Adica nu e bine nici sa vorbesti decat tu si ceilalti sa asculte, ca transformi ceea ce vrei sa fie un dialog, in monolog. Ideea e sa lasi totul sa decurca de la sine, sa lasi frica la o parte. Chiar daca zici o tampenie, asta e, mai bine sa-ti para rau ca ai zis o chestie si n-a fost cum trebuia sa fie decat sa iti rozi unghiile ca nici macar n-ai deschis gura. Cine stie, poate era totul ok, nu?

Si persoana cu care ai vorbit trebuie sa contribuie cu ceva la bunul mers al discutiei. Daca sunteti la fel de timizi amandoi, o sa va uitati unul la altul si o sa asteptati ca celalalt sa deschida gura, chestie care n-o sa se intample niciodata. happy

5 răspunsuri:
| FoundYouLover a răspuns:

Daca e cineva care te intelege aici, eu sunt aceea, pentru ca si eu sunt tot o timida. Totusi pot sa-ti spun ca fetelor le plac baietii directi, pentru ca nu ii considera pampalai. Totusi daca asteptie prea mult ca sa fii direct, s-ar putea sa te considere pampalau. Asa ca actioneaza, daca ai impresia ca si ea te place. Vezi daca te priveste intr-un anume fel, daca are laba piciorului stang orientata spre tine cand vorbeste cu tine, vezi daca sunteti intr-un grup ea vorbeste cu tine mai mult decat cu ceilalti? Isi aranjeaza parul sau imbracamintea ori pare agitata in preajma ta? Cam astea ar fi semnele dupa care vezi daca te place. Daca e le tine in clasa si o placi, probabil ca stii cate ceva despre ea, de exemplu daca ii place sa mearga la un film, sau la un concert, sau prin cafenele. Daca crezi ca te place du-te la ea si invit-o intr-un asemenea loc. Nu-i spune ca o placi, doar invit-o. De exemplu daca e un concert sau un film fain ii spui "Am auzit ca pe nu-stiu-cat (zici data) e un concert/film fain. As vrea sa merg si eu, dar nu am cu cine. Ce zici, vrei sa vii?" Daca vine cu tine si esti agitat prefa-te in sinea ta ca nu vrei s-o impresionezi. Vorbeste cu ea ca si cum ai vorbi cu sora sau cu verisoara ta. Intreab-o despre hobby-urile ei si despre prietenii si familia ei, chiar daca tu stii deja toate astea. Poti sa-i faci si cate un compliment, dar nu exagera. Si incearca sa o saruti daca iese cu tine. Daca te refuza, incearca si la a doua si la a treia intalnire, ca pana la urma va accepta, daca iese cu tine.

| MotanulVerdeVIRA a răspuns:

Pot sa iti rezolv problema cu prietenii. Atunci cand esti in grup mare 4-5 prieteni, ei au un subiect de vorbit, care probabil nu iti este favorabil nu? de aia taci? Oricum, poti deschide tu un subiect!

| razvanrazvan204 a răspuns:

Uite frate eu am ajutat pe multa lume in felul asta si in situatia ta.Cand esti intr-un grup vezi si tu despre ce vorbesc ei de exemplu :jocuri video,zici si tu ceva ca trebuie sa stii un joc mai bun,sau le spui...
-Hai si noi sa jucam un fotbal ceva sa hai la un suc fac eu cinste.
Iti spun eu ca o sa te aprecieze pentru asta.
Si cu fata aia nu fi timid du-te la ea si zi salut cred ca ma stii sunt de la tine din clasa,scoala etc,si ii zici ca vrei sa iti faci niste prieteni si ca vei sa mergi cu ea pana la magazinul din curtea scolii ma rog aici depinde de tine
-si daca esti cu o fata si nu ai ce sa discuti cu ea incepi...
---imi place de tine, tu cu cine ai stat inaintea mea, ce suc iti place, ai vazut-o pe fata aia? sau vorbiti despre o reclama, o carte vedeti voi.Cam asa sta treaba.

| SilviuDum a răspuns:

Mihai, timiditatea se infrange actionand. Trebuie sa-ti propui obiectivul de a infrange timiditatea si sa faci anumite lucruri in directia asta. Sfaturile cu nu-ti fie frica sunt de prisos. Daca actionezi atunci cand ti-e frica, chiar daca ai emotii... si o faci constant, pana la urma o sa dispara frica.

E ca mersul pe bicicleta. La inceput ti-e frica si dupa ce inveti devine firesc.

Actioneaza chiar daca ti-e frica. Din pura curiozitate si vezi ce se intampla. Cand esti tacut intr-un colt, oricum esti diferit fata de ceilalti. Daca incepi sa relationezi si o faci prost (la inceput asa va fi), nu ai cum sa pari mai ciudat sau mai diferit decat esti deja.

Stiu exact despre ce vorbesti, pentru ca si eu am fost timid pana la varsta de 17 ani. Am scris despre asta aici: http://liber-angajat.ro/cum-am-scapat-de-timiditate-educatie-part-iii/

| helenaelena a răspuns:

Pai te duci la ea si ii zici ''ce faci colega'' iar ea iti raspunde dupa o intrebi cati ani are, ce parere are despre clasa in care sunteti ce parere are despre tine si dupa aia ii zici ''auzi eu sunt un pic cam timid si ma intrebam daca vrei sa fi cu mine '' daca nu zice nimic ii zici ca ii dai timp sa se gandeasca si sa iti zica sper sa te ajute raspunsul meu succes funda?