| Prince_Pyckolo_1992 a întrebat:

Sall TPU, doresc sa-mi fac un pasaport si as dori sa stiu cat costa, cat timp este valabil, in cat timp este gata?

Răspuns Câştigător
| ApofissPapaya a răspuns:

Al meu l-am facut prin 2008, m-a costat in jur de 100-120 lei. A fost valabil 4 ani si l-am ridicat de la oficiu intr-o saptamana. Exista posibilitate sa-ti faci pasaport urgent (vreo 200 lei) care e gata ziua urmatoare.Numai bine! happy

3 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Costa in jur de 100 de lei si e valabil cativa ani, poti sa-l ridici dupa o saptamana.

| mihaela000ela a răspuns:

Documentele necesare pentru eliberarea unui pașaport, indiferent că este unul electronic sau unul temporar, sunt următoarele:

Cartea sau buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate;
Documentul care face dovada achitării taxei de pașaport sau documentul pe suport de hârtie, în cazul în care ai făcut plata online, cumpetat cu numele titularului;
Pașaportul anterior, dacă ai avut unul.
Taxa pentru pașaportul electronic este de 258 de lei pentru persoanele care au peste 12 ani.

Valabilitatea pentru pașapoartele eliberate copiilor sub 12 ani este de 3 ani, iar pentru cei cu vârsta cuprinsă între 12 și 18 ani, de 5 ani.

Pașaportul electronic se eliberează în 15 zile lucrătoare, dacă solicitarea a fost făcută în țară, în 45 de zile lucrătoare dacă ați depus actele la misiunile diplomatice și oficiile consulare din state membre ale Uniunii Europene, și în 60 de zile lucrătoare, în cazul în care solicitarea a fost făcută dintr-o țară din afara UE.

| daniela1997 a răspuns:

Buna, costa 100euro, vreo 3-4 ani, intro luna. FUNDA?