| Celodrix a întrebat:

Salut, aceasta intrebare este doar pentru cei ce fumeaza.

Tigarile sunt nelimitate in magazine si am o intrebare.

Pana la urma ce este "iarba"?

Ce este diferit la "iarba" si de ce nu se numeste "drog".

Are efect mai mic sau ce?

Unii spun ca de la iarba nu poti deveni dependent, dar nu prea cred asa ceva.

Oricum intrebarea este :

Cum de este iarba diferita de drog? Cat de accesibila este iarba, este legala sau nu?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Sunt multe droguri, iar iarba este unul din ele; este ilegala, bineinteles; e cumva accesibila, totul e relativ, dar asta nu inseamna ca nu iti lasa buzunarul gol.

| ziftode a răspuns:

Iarba e numele de strada dat canabisului

de ce nu i se spune drog? chiar crezi ca pe strada o sa vorbeasca cineva in asa fel incat sa fie luat de politie?

iarba nu e legala in rrominica, dar e legala in Moldova si cateva tari europene, si cateva state din America (cum ar fi Colorado)

ca drog iarba e ceva mai naspa decat bautura, insa ca orice drog are efecte negative SI produce dependenta

iarba e legala peste tot in America daca esti bolnav terminal de cancer, pentru ca (de obicei, pentru unii nu are efectul asta) te calmeaza si mai ales face o pofta de mancare enorma, si poti sa o cumperi de la magazine specializate (nu de la coltul strazii), in rrominica nu stiu de chestia asta, deloc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iarba este un tip de drog.
Expresia de "drog" cuprinde mai multe tipuri de substante cu origini diferite.
Se spune ca iarba este cea mai putin daunatoare dintre droguri. Acuma 2000 de ani elita clasei Imparatiei Romane (inaintea lor si Grecii) faceau saune cu Marihuana big grin