| SmecheBossTheBoss a întrebat:

SALUT. ajutati-ma si pe mine am un ex cu cel mai mare divizor comun am descompus numerele... apoi am facutasa a) 26= 2.13, 35=5. 7, 14=2. 7 s la asta nu stiu (26, 35, 14)=

8 răspunsuri:
| GaBBiii a răspuns:

Buna!
In ultimul exercitiu iti cere sa afli cel mai mare divizor comun la toti.Paranteza rotunda reprezinta cel mai mare divizor comun.
Dupa cum vezi tu deja i-ai descompus.Asa ca e usor.Ii luam pe toi la puterea cea mai mica.
C.M.M.D.C=2.5.2=20.
Sper ca nu am gresit thinking
Pa, pa.

| GaBBiii a răspuns:

@Marialy nu intelegi...straight face Pentru a afla C.M.M.D.C se iau factorii la puterea cea mai mica si se inmultesc. Daca 26 descompus este egal cu 2 x13, 35= 5x7, 14=2x7 atunci C.M.M.D.C =2x5x2=20.In niciun caz nu este egal cu 1.Nu are cum straight face.

Răspuns utilizator avertizat
| greenabstract a răspuns:

Sterge intrebarea.

| Marialy a răspuns:

Sunt clasa a VII-a si din e imi amintesc eu in c.m.m.d.c se aleg factorii comuni la puterea cea mai mai mica. La cel mai mai mic multiplu comun (c.m.m.m.c.) se iau toti factorii (comuni si necomuni) la puterea cea mai mare.
26=2*13
35=5*7
14=2*7
(26, 35, 14)=1 deoarece nu au nici un fac tor comun.
Iar c.m.m.m.c.: [26, 35,14]=2*13*5*7=26*35=910
Sper ca te-am ajutat! Fundita, te rog frumos? puppy dog eyes

| GaBBiii a răspuns (pentru Marialy):

Se cere cel mai mare divizor comun, nu cel mai mic multiplu comun.Pentru a afla C.M.M.D.C a doua sau mai multor numere se ia o singura data factorii comuni la puterea cea mai mica si se inmultesc.Cel mai mare divizor comun se deobeste de cel mai mic multiplu comun prin paranteza rotunda, nu cea patrata.Pentru a afla c.m.m.m.c se iau toti factorii comuni si necomuni la puterea cea mai mare si se inmultesc.

| Marialy a răspuns (pentru GaBBiii):

Da si l-am aflat: este 1. Te rog frumos sa citesti mai bine.

| Michael54654654 a răspuns:

Alegi doar factori comuni la putearea cea mai mica(1)