| MrTech1HD a întrebat:

Salut!
Am făcut o rezervare prin booking la un hotel unde plata era nerambursabila, ne-am asumat acest aspect. Dar a apărut o problema de sănătate la mama iubitei mele, care este intubata acum pe secția de ATI și este intr-o situație foarte grava. Am cerut dacă se poate anularea gratuita, deoarece este o situație critica, iar dacă o anulam noi rămânem cu 1600 de lei dați, cei de la booking au spus ca vor lua legătura cu proprietatea și o sa ma contacteze. Am primit o notificare ca proprietatea nu ar fi de acord, dar după acea notificare am contactat și proprietatea care ar fi de acord, doar ca mi-au spus ca cei de la booking trebuie sa accepte. Eu nu mai inteleg nimic, este si o situație critica și nu găsesc nici o rezolvare. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Anul trecut am pățit ceva asemănător, am rămas cu avansul plătit degeaba.
Teoretic, tu trebuie să faci prin booking o cerere de rambursare gratuită. Ei într-adevăr contactează unitatea de cazare și aceasta trebuie să accepte rambursarea, făcând click pe un link. Degeaba ți se spune că ei sunt de acord dacă nu accesează acel link prin care confirmă celor de la booking că nu îți rețin banii.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu cu ce te putem ajuta.
Chestiile astea cu returnarea de bani dureaza destul de mult.
Trebuie doar sa insiti la ei sa vezi care e situatia.

| Kozi a răspuns:

"Am făcut o rezervare prin booking la un hotel unde plata era nerambursabila, ne-am asumat acest aspect."
Defineste "asumare". Ca pare ca nu intelegi sau te-ai razgandit.
Trimiti la booking copii dupa acte medicale, nu telefoane cu povesti.

| MrTech1HD explică (pentru Kozi):

Nu ne-am răzgândit, este o situație medicala. Dar nu ai înțeles absolut deloc situația, mai ales aceea cu telefoanele și poveștile!

| Kozi a răspuns (pentru MrTech1HD):

Sustii in continuare ca e o situatie medicala. Eu iti spun sa trimiti copii dupa actele medicale iar ti imi spui ca nu am inteles nimic. Ce sa inteleg ca minti cu situatia medicala?

| MrTech1HD explică (pentru Kozi):

N-ai înțeles ce am vrut sa spun oricum și nu are rost sa ma contrazic cu tine. Pentru liniștea ta am rezolvat oricum, iar tot pentru liniștea ta ei au zis ca nu au nevoie de copii după actele medicale