| AcelasiDarNuMereu a întrebat:

Salut, am fost un lenes ordinar si nu mi-am baut proteinele pentru sala si au expirat acum 1 luna daca nu ma insel. Ce ziceti, daca as continua acum sa le beau, m-ar afecta cu ceva? Cosuri sau ceva la ficat, habar nu am ce sa zic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu consumi nimic expirat, le arunci, daca le i ei mai rau faci. Nu le ai luat cand erau bune asta e, cumperi altele valabile acelasi gramaj si le i ei inainte sa expire, scrie pe cutie data fabricatiei si data si luna cand expiră, doar sa citesti.

| 4ndr33y a răspuns:

Alimentele se consuma atat timp cat nu au gust, miros sau culoare alterate, dar in cazul proteinelor, nu stiu ce sa zic. Tipul de la expirare nu e mare.
Gandeste-te ca stateau in magazin pe raft pana la expirare, iar tu le luai cu cateva zile inainte, asta insemna ca nu le mai putea consuma decat cateva zile?

E o conceptie gresita ca expirat este automat alterat.

| AcelasiDarNuMereu explică (pentru 4ndr33y):

Chiar nu stiu ce sa zic, mi-e frica sa nu-mi stric ficatul, sau sa fac ceva cosuri din alea de la alimentatie