| Kolors a întrebat:

Salut.Am iesit afara si m-am uitat pe cer si am vazut ca in jurul lunii,nu chiar asa aproape de ea, este un cerc.Nu stiu sa explic.Un cerc facut din nori.Cum sunt inelele lui saturn in jurul lui, asa e si cu inelul asta. Oare ce e? E putin innorat afara.Iesiti si voi sa vedeti ca poate se vede.

1 răspuns:
| Brasovanu_Andrei_2000 a răspuns:

Este datorat faptului ca lumina in jurul unui corp ce emite lumina se transmite pe mai multe nivele si cu cat esti mai aproape de luna cu atat straluceste ma tare si dat faptul ca luna este la ceva distanta fata de noi aceasta diferenta de lumina se observa foarte bine, deci aceia nu sunt nori ci o propagare a luminii mult mai intensa fata de cum o vedem noi pe pamant. Astept funda :*