| killer3023 a întrebat:

Salut, am început să învăț pentru școala de șoferi. Vânez mașini de c-am vreo 3 ani. Am o boala de mic, benzina. De la miros pana la cum se simte în mașină. Dacă sunt începător și sunt imprudent pot avea un BMW seria 3 sau 1? Cu și fără xdrive? Îmi plac și Audi și BMW și Volkswagen. Am simțit cum e sa stai în dreapta fata și spate când ești într-un BMW 530 de 200 și CV de cai, și am văzut și cum e într-un a8 condus mai cuminte. Dar la BMW parca simți cum decolezi. Recomandați mi un BMW bun pentru începu sa aibă suficienți cai sa tragă caroseria cu maxim 4-5 persoane în ea, doar atunci când se vor urca cunoștințele mele în mașină, restul probabil ca singur. Nu vreau modele patratoase alea din 2001 toamna. La ce sa fiu atent, samsari, defecte? Mulți zic sa nu fac școala de șoferi pe benzina că-mi moare motorul. Unii zic ca dacă faci școală pe benzina ești bărbat ca te chinui și când o înveți conduci orice. Mulți spun că BMW nu e de începători ca fuge spatele, ca e de cocalari, eu vreau sa spulber miturile astea. Sa arat ca pot învăța sa conduc un benzinar chiar dacă încă nu am habar, și ca un BMW dacă îl conduci prudent fie și propulsie voi reuși. Sunt ambițios. Îmi place să le arat altora care se îndoiesc ca pot și ca nu au dreptate. BMW poate fi și diesel. Și dacă se mai găsesc Passat b5, 5 2003-2005 benzinar. Au avut ai mei 1.9 TDI PD. Și ca Audi a4 quattro dacă găsesc. Dacă va fi Audi vreau quattro sa ma bazez pe ea și iarna, și sa fie torsen, e vreo diferența dintre torsen și haldex? Și dacă nu și Passat b5.5 tdi e bun, prefer sa aiba și 4motion. Sunt amator de mașini. Cu calm va rog să-mi răspundeți, ma v-a ajuta în timp. Nu am urcat niciodată într-un BMW benzinar.

Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa incepi cu o masina cu maxim 120CP. Din ce spui acolo, esti cam terorist (o spune si numele tau) happy fara suparare.
In legatura cu masina de scoala pe benzina/diesel... Sunt elevi care se descurca mai bine pe benzinar decat pe diesel. Asta depinde de fiecare. Sunt destui care opresc motorul de nenumarate ori la diesel.

| killer3023 explică (pentru Adrian5575):

Numele meu este pentru jocuri, nu are legătură cu realitatea.

8 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Daca esti < începător și imprudent>, nu e recomandat sa incepi cu o masina puternica. Altfel, "decolezi" imediat spre un acident grav.

| TheGentleman a răspuns:

Dacă ești așa cum te-ai descris, sunt șanse considerabile să pici testul psihologic. => fără permis de conducere

| killer3023 explică (pentru TheGentleman):

Te rog sa taci, dacă ești pe lângă întrebare. Ai auzit de ambiție? Ți-e nu ți-s-a întâmplat.sa zică lumea ca nu ai sa reușești un lucru, și le-ai arătat opusul? Numai răspunde la oameni, dacă nu ai treabă cu întrebarea. Dacă ești în stare sa dai o părere fă-o. Numai veniți voi sa descurajați oamenii. Poate am potențial de 2 ori mai mult ca tine? Ma cunoști? Știi tu ca nu iau testul?

| Alexandrionelu a răspuns:

Ambiția nu tine loc de experienta... Copil rasfatat cu parinti iresponsabili. Cum sa îți cumpere o mașină cu propulsie și cu 170 de cai, când tu ești începător și temperamental. Plus de asta zgârieturile sunt inevitabile la început. Eu as începe cu un golf /A3 mai vechi, pentru ca să nu îți para rău de ea. Abia după vreo doi ani sau 50.000 km te poți numi șofer și poți stăpânii căluții aia la care vizezi.
Ps: 523i (F10-11) e o mașină fantastica, 3l benzina, 6 in linie, pana la 2500 rpm se conduce ca un s-class, de pe la 3000 rpm în sus poți sa oprești muzicawinking

| killer3023 explică (pentru Alexandrionelu):

Alo, ai citit intrebarea bine, du-te in ***. Nu am zis ca părinții imi iau mașina. Mi-o cumpăr eu. Nu stii sa dai un raspuns bun, evaporă-te.

| killer3023 explică:

Un BMW 320d 170 cp e puternica?

| killer3023 explică:

Hai, gata? Nu am aflat destule. Care va mai pricepeți.