| anonim_4396 a întrebat:

Am inteles ca pentru trafic international cu trenuri CFR putem lua bilete cu 3 luni inainte, dar mai e mentionat ca valabilitatea lor dureaza 15 zile/1 luna. E ceva ce am omis?

Răspuns Apreciat de Editori
| Elelei a răspuns:

Da, poti lua bilete cu 3 luni inainte. Dar sunt bilete care se vand cu data calatoriei fixa. Si bilete care se vand fara a se mentiona data, urmand sa o faci inainte de plecare (viza de plecare) odata cu rezervarea locului. De altfel, sunt bilete care dau posibilitatea de a calatori timp de 15-30 zile prin Europa, cu aceeasi conditie de a fi vizate inainte de plecare.
Sunt multe variante iar site-ul cfr-ului nu este foarte clar. Daca te intereseaza ceva anume, cel mai bine este sa mergi la caseria unei gari si sa intrebi.