| spy99 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor. Astazi, mi.am pus tigarea electronica in ghiozdan, iar directoarea scolii a vazut ca mi.am bagat ceva in ghiozdan dar nu stia ce. Aceasta m.a controlat in buzunare cat si in ghiozdan. Intrebarea este, aceasta are dreptul sa ma perchezitioneze fara un om al legii ex: politist..etc? Avand in vedere ca sunt 2 jandarmi in permanenta in liceu. A doua intrebare ar fi referitoare la recuperarea tigarii. Credeti ca mi.o v.a inapoia venind cu un parinte? Va rog mult sa-mi raspundeti.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca are voie sa te caute in geanta si prin buzunare!
Daca in regulamentul scolii scrie ca nu ai voie cu tigari la tine, are dreptul sa le confiste si chiar sa-ti scada nota la purtare, pentru incalcarea regulilor.
Oricum parintii tai vor fi anuntati si chemati la scoala.
Cat privesc drepturile omului, nu sunt incalcate, atata vreme cat omul incalca legile cu buna stiinta.
Adica, stiai ca nu ai voie cu tigari la scoala si totusi le-ai luat la tine, de ce?

| oprescudorin11 a răspuns:

Teoretic s-au incalcat 'dreptutile omului'. Fumatul dauneaza grav sanatatii!"
In realitate drepturile ne sunt incalcate cu BUNA STIINTA!
Este adevarat ca are dreptul, un educator sa verifice oricum activitatile minorilor, in SLLJBA acelui minor. Tigarea Electronica este si ea daunatoare, numai si prin faptul ca 'simuleaza ' fumatul ordinar, originar. Dar e daunatoare oricum, ca si politicienii care te fura!
Si ca tine care sfidezi cuitumele!
Adica incerci sa-ti bati joc de valorile acestor tampiti!
Nu asta este solutia.
Inseamna ca vrei sa fii ca EI! Poitisti, jandarmi, profesori cretini...etc!
Parinti 'parati'
.Nu uita ca in America, aia pe care multi o considerati : Leaganul Democratiei'., daca scoti un pistol cu apa, te impusca PE LOC!
Fara DREPT DE APEL!
Recuperarea o vei face cand iti vei vedea CEAFA fara OGLINDA!
Nu ai dreptate, doar din motivul ca esti sfidator si pentru ca DREPTATEA CHIAR NU EXISTA!
E supercomplicata situatia ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca are dreptul sa faca asta, cel mai probabil iti da inapoi bunul luat (asa ar trebuie) depinde doar de ea, ea poate decide asta nu noi.

| Veverita229 a răspuns:

Nu are acest drept