| anonim_4396 a întrebat:

Buna la toti! Am o intrebare: de ce daca Iisus Hristos,Fiul Lui Dumnezeu s-a nascut intr-o tara araba, acestia nu cred in El? Inainte de Mohamed au crezut in El? De ce a trebuit sa-l inventeze pe Allah si legile lui?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Allah e dumnezeu, musulmanii nu cred ca Iisus e fiul lui, nu cred in trinitate (tata, fiu si duh sfant), cred ca el a fost un simplu profet si ca Mahomed e ultimul trimis al lui dumnezeu, luand invataturile lui asa cum crestinii iau invataturile lui Iisus.

7 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Pentru ca ei inca nu cred ca Mesia a existat, inca il asteapta.
S-a nascut acolo pentru ca Israelul, era o tara micuta neajutatoare, dar cu o credinta mare.

| sitărescu a răspuns:

Iisus Hristos s-a născut în Palestina, nu într-o țară arabă, stăpânirea arabă a venit după răstignire.

Inițial mesajul a fost transmis evreilor și o parte din ei s-a creștinat, apoi ei au vestit Evanghelia în toată lumea.

Nu vor să creadă îl El pentru că ar trebui să admită că străbunii au ucis un nevinovat și atunci preferă să-i caute nod în papură ca să-l conteste.

Dacă ar crede în Hristos, evreii s-ar amesteca printre creștini, dar ei vor să fie șefi și atât, nu să se amestece cu toată lumea.

Majoritatea mozaicilor încă așteaptă un Messiah.

| Calininio a răspuns:

Pai, tu banuiesc ca esti romanca si deci te-ai nascut in Romania. Adica pe pamanturile fostei Dacia. Tu de ce nu crezi in Zamolxis?

| Clauditapisicuta a răspuns:

Eu cred ca D-zeu a ales ca fiul lui sa se nasca intr-o tara araba deoarece pe timpurile alea tarile arabe erau cele mai dezvoltate si arabii find cu "mintea mai limpede" D-zeu a crezut ca arabi vor impartasii legenda si existenta lui Isus. Si cred ca arabii l-au inventat pe Allah crezand ca el le dadea puterea pentru a invinje in lupta si a cucerii noi teritorii! Funda?

| BlackSulphur a răspuns (pentru Clauditapisicuta):

1. Sa inteleg ca dumnezeu nu se stepta ca arabii sa nu-l accepte pe isus?
2. Sa inteleg ca isus le-a dat puterea de fapt sa macelareasca alte popoare in lupta? Deoarece niciun popor arab nu a jucat in defensiva, ca sa zic asa!

| Clauditapisicuta a răspuns:

Nu eu m-am referit la Allah. Arabii credeau in Allah, ei credeau ca Allah le dadea putere.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Clauditapisicuta):

Allah e dumnezeu, musulmanii nu cred ca Iisus e fiul lui, nu cred in trinitate (tata, fiu si duh sfant), cred ca el a fost un simplu profet si ca Mahomed e ultimul trimis al lui dumnezeu, luand invataturile lui asa cum crestinii iau invataturile lui Iisus.

| Clauditapisicuta a răspuns:

Nu am zis ca Isus le dadea putere am zis ca ei credeau in Alah