| tigru1 a întrebat:

am o problema cu calculatorul...cand instalez windows 7 ati vazut ca vine momentul ala cand trebuie sa apara sa-i dai,, instal now" dupa ce se restarteaza calculatorul..la mine problema e ca dupa restart apare imaginea albastra cu sageata si stau aproape 10 min. pana apare chestia aia cu,, instal now"..de ce apare asa greu?
Specificatii PC: Procesor AMD Athlon x64 Dual Core 3800+; Memorie 3 GB RAM DDR2; Placa Video AMD Radeon Sapphire R7 240 2GB; Hard Disk 500 GB SATA

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Calculatorul ala nu e chiar asa de lent, cu toate ca e destul de vechi, asa ca, poate sa nu fie din nimic (intr-adevar sta atat de mult, doar d'aia)
sau problema poate sa fie din foarte multe "colturi", cum ar fi: hdd cu bad-uri, hdd cu cache semi-busit, panglica de hdd cu probleme, memorie cu probleme, condensatori de pe placa de baza dusi, placa de baza murdara de praf care s-a carbonizat (la un sistem asa de vechi e f. posibil), diverse mufe/sloturi de memorie, placa video, etc. care s-au murdarit de praf,

etc., etc., ETC.

daca nu poti sa instalezi windows-ul atunci du-te cu el la un specialist sa il curete si testeze

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prepararea sistemului incepe cu detectarea device-urilor, al configurari actuale si prepararea fisierelor necesare pentru instalare. Sunt sute de fisiere de copiat si de configurat.
Daca ai un calculator mai "sofisticat" si mai incet, atunci prepararea poate dura timp indelungat, ca si update-urile ulterioare instalarii.

| KlArt a răspuns:

Cd/dvd/usb de proastă calitate. Sau cd-rom/dvd-rom/slot-usb lent ori defect.

| ziftode a răspuns (pentru KlArt):

Lol, asta am uitat, intr-adevar subscriu la raspunsul tau cu completarea: un calc asa de vechi aproape sigur are usb 1 cu usb 2 inactiv pana se incarca driverele, cu alte cuvinte pana termina de instalat windows-ul are numai usb 1 si ala merge CRANCEN DE INCET!

daca instaleaza de pe DVD atunci isi merita soarta big grin

| Dolores214 a răspuns:

Salut problema poate fi 1 ramii e o plăcută care e pe duca sau discul de Windows zgâriat încearcă cu alt disc și dacă tot așa scoate rami și vezi care face figuri lași 1 sau 2 tot așa bafta

| andreistan012 a răspuns:

Pentru ca pc-ul tau e prea vechi.