| kidudaniel a întrebat:

Salut, am o problema cu PC-ul. Ieri l-am sters putin de praf ( nu am umblat la nici o componenta din inauntru ) si astazi a inceput sa mi se stinga din senin. Ce ii de facut? Ce are?
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| monstrulet a răspuns:

Ai scos cumva coolerul cand l-ai sters?

| kidudaniel explică (pentru monstrulet):

Da, avea o clama acolo si am am defacut-o apoi l-am prins la loc.
Ce as putea face sa nu se mai inchida?

| monstrulet a răspuns (pentru kidudaniel):

Cam nasol. Intre cooler si procesor era o pasta speciala... si daca il desfaci strici pasta aia.
Acuma trebuie sa iei o solutie ca sa cureti ce a mai ramas din pasta veche si sa aplici una noua.
Pasta de genul asta gasesti in cam toate magazinele(pasta termoconductoare), iar pasta veche o poti curata cu putin spirt. Gasesti multe tutoriale pe youtube.

| kidudaniel explică (pentru monstrulet):

Deci eu n-am desfacut cooler-ul, doar am desfacut clama aia de care era prins de unitate si apoi am pus-o la loc.

| monstrulet a răspuns (pentru kidudaniel):

Si nu ai scos coolerul de pe unitate?

| kidudaniel explică (pentru monstrulet):

Ba da, dar nu am fost atent la pasta. Pasta aia e intre unitate si cooler?

| monstrulet a răspuns (pentru kidudaniel):

Ba da... dar daca ai scos coolerul de ai vazut/expus pasta... acum e inutila. Trebuie sa pui alta noua.

| kidudaniel explică (pentru monstrulet):

Vad ca de ieri de la amiaz nu sa mai inchis PC-ul.

| monstrulet a răspuns (pentru kidudaniel):

Depinde de cat de cald e in camera... si ce faci pe el. Instaleaza AIDA64 ca sa vezi temperatura procesorului si cat se incalzeste in jocuri si altele.

| monstrulet a răspuns (pentru kidudaniel):

Pare prea cald. Eu zic sa schimbi pasta...

| kidudaniel explică (pentru monstrulet):

Normal, cât e?