| ares8 a întrebat:

Buna!
Am si eu o problema : am un calculator care pur si simplu se incapatâneaza sa nu mearga. Aproximativ 6 luni nu am umblat la el, l-am tinut intr-o camera. Inainte de asta l-am reformatat si i-am bagat alt windows, m-am jucat pe el deci mergea.
Zilele trecute am avut nevoie de el, l-am conectat cu tot ce trebuie si nu a vrut sa porneasca, pur si simplu imi spune sa verific conexiunea. Am facut 1000 de incercari, am verificat cablurile, monitorul, am curatat mufele, am verificat de zeci de ori legaturile si...nimic. L-am desfacut, l-am curatat si aspirat de praf si inauntru, i-am facut proba cu alta placa video, cu alt hard, am inlocuit si bateria CR de la placa de baza si tot nimic...Acelasi mesaj cu "verifica conexiunea" straight face
Am bagat si un CD cu windows-ul dar nu l-a luat, pur si simplu nu pleaca. Am incercat hard-ul la alt calculator si nu a mers, nu vroia sa porneasca si se restarta intr-una calculatorul singur.
Nu stiu ce sa mai fac altceva... Ce sa fie oare, care sa fie cauza?
Mentionez ca la un moment dat l-am pornit fara sa-mi dau seama ca avea bateria CR de la placa de baza scoasa. A inceput sa scoata niste bip-uri regulate, la interval de cateva secunde. I-am pus bateria inapoi dar bipurile continua...
Va rog sa ma ajutati... Ce anume ar mai putea fi defect sau ce s-ar fi putut intampla?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand incearca sa nu mai aspiri praful din calculator! praful se indeparteaza prin jet de aer comprimat (vulcanizare, etc)
referitor la a ta problema...scoate calculatorul din priza, deschide unitatea, scoate bateria de la bios scoate placa video, scoate procesorul si lasa-l asa 5 minute(timp in care il poti curata de praf si cu o pensula de vopsea).
dupa cele 5 minute incearca sa montezi procesorul, placa video, si bateria bios. daca merge e ok!
Daca nu merge, atunci cand il bagi in priza si ai apasat butonul de pornire de la unitate, uita te la tastatura daca se aprind pentru o jumatate de secunda cele 3 sau 4 led uri de la caps lock, num lock, etc.In caz ca nu se aprind este ramul. Daca se aprind si tot nu porneste, e posibil sa fie placa de baza. Sper sa ti fi fost de folos acest post!

1 răspuns:
| Silv3rDS a răspuns:

Citeste manualul de la placa de baza si vezi ce inseamna acele bipuri, daca nu ma insel cred ca e ramu din ce ai zis tu mai sus... dar verifica manualu iti explica daca e 1 singur beep, 2, 3 sau mai multe