| VraciuVlad a întrebat:

Salut, am o problema cu un magic mouse apple. Am scapat superglue pe mouse, suprafata e confectionata dintr-un material gen sticla, ori un plastic transparent.plexiglass. Am incercat sa sterg cu acetona dar mai mult am intins superglue-ul. Sunt curios daca mai pot rezolva problema cumva...

5 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Da, acetona e singura soluție și pentru sticla de pe MM funcționează. Îți trebuie în schimb multă răbdare, poate chiar 2-3 zile :-)
Data viitoare, pune niște folie de aluminiu în jur când lucrezi cu SuperGlue sau alți adezivi puternic.

| GiveMeYourPussy a răspuns:

Superglue e un cianacrilat care polimerizeaza in contact cu aerul, la fel ca si carcasa "soarecului", care este tot un dintr-o masa acrilica. in prima faza monomerul dizolva din carcasa si apoi polimerizeaza iar structurile se intrepatrund. de aici si eficienta lui la lipit genul asta de plasticuri. nu prea poti sa gasesti un solvent cu care sa-l cureti pe motivul ca toate vor dizolva si din carcasa. o carcasa noua cred ca ar fi singura solutie. eu unul cam asa zic.dar poate vei gasi si alta solutiewinking bafta

| RyugaHideki a răspuns (pentru GiveMeYourPussy):

Meriti funda. Mi-ai o luat o mare parte din raspuns deci eu nu prea mai am ce scrie. big grin Ne vedem la orele de chimie happy

| GiveMeYourPussy a răspuns (pentru RyugaHideki):

Eee laughing nu sunt eu cu chimia dar stiu si eu cate cv din detoate :p

| Bunicul62 a răspuns:

Daca mousul este functional si nu te deranjeaza pe unde a curs lipiciul lasa mousul in pace,Daca te dau banii afara ia unul nou si il dai pe cel vechi la un amarit si faci un bine, Sunt unii care au gioarse cu bila si tot se chinuie cu ele Nu pune acetona pe el nu dizolva lipiciul dar ataca plasticul ca nu este facut din ebonita, Eu zic sa il lasi in pace eventual daca te deranjeaza pui un autocolant dragut actipild ceva