| Dorin93 a întrebat:

Am o problema: mi-a venit sa platesc CAS-ul vreo 250 de lei pentru niste venituri de 33186 lei din anul 2011, ceea ce este o greseala, pentru ca in acea perioada eram elev si nu aveam niciun venit. Am fost la fisc si am luat o adeveerinta in care scrie ca am avut venit doar 3 (trei) lei. Am fost la CAS cu adeverinta si mi-a cerut si o adeverinta cum ca am fost elev in anul 2011. Am fost apoi la liceu dupa adeverinta si secretara mi-a spus ca nu poate sa imi dea pentru ca mi-a dat foaia matricola anul trecut cand am terminat liceul. As avea 2 intrebari:
1. E adevarat ca nu mai pot lua adeverinta de elev de la liceu? Nu stiu ce sa cred, tinand cont ca secretara e cam batuta in cap si a trimis-o pe mama degeaba pe la inspectorat acum vreo 3 ani.
2. Daca nu merge sa iau adeverinta, ma pot duce cu o copie legalizata dupa foaia matricola la CAS?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu cred ca-i "batuta in cap" --- cred ca-i una care vrea "stimulent" pentru deranj! Orice scoala are un REGISTRU MATRICOL
Vezi REGULAMENT din 7 octombrie 2011 privind regimul actelor de studii si al documentelor scolare gestionate de unitatile de invatamant preuniversitar :
ART. 10
(1) Registrul matricol, dupã completare, devine document şcolar cu regim special.
(2) Înscrierea elevilor în registrul matricol se face în conformitate cu datele din actul de identitate, certificatul de naştere, cartea de identitate, certificatul de cãsãtorie, alte acte emise de organele competente, menţionându-se şi CNP-ul.
Art.15 : (2) Foaia matricolã se întocmeşte, pe baza înregistrãrilor din registrul matricol, prin copierea exactã a datelor, fãrã rotunjiri"

Zic sa te duci la scoala cu foaia matricola si sa ii ceri o adeverinta simpla care sa ateste ca ai fost inmatriculat in anul scolar care te intereseaza(2010-2011, din cate am inteles eu!). Spune-i secretarei ca ai nevoie de adeverinta pentru validarea calitatii de asigurat la Casa de asigurari de sanatate.

Nu te poti duce cu foaia matricola ( original sau copie ) la CAS--- ei cer adeverinta la toti elevii sau studentii.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Secretara a gresit, trebuia sa-ti dea adeverinta respectiva. Du-te la directorul liceului si spune-i sa iti de adeverinta, sunt obligati la aceasta.
Eventual poti merge la CAS cu foaia matricola, poate o iau in considerare.
Precis ca este o incurcatura cu unul cu acelasi nume.

| NeaPopa a răspuns:

Poti incerca!

| ProstieLaSuperlativ a răspuns:

Foaia matricolă e cea mai importantă. În concluzie, e clar să poţi. Dar poţi şi copie diplomă bacalaureat. La fel şi cu cea matricolă, duci copie, ce legalizare, că eşti în România, nu în afara ţării?! Duci copie, eventual porţi şi originalul cu tine. Succes.