| Johnny_3038 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare:
Asupra carei probleme filozofice mediteaza poetul Mihai Eminescu in poezia,, Floare albastra"?

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Relatia dintre omul de geniu si omul comun.Aici membrii cuplului nu sunt de aceeasi esenta. Poezia anunta parca problematica din "Luceafarul". In final o meditatie asupra timpului de tipul "Omnia fluunt"(toate curg, trec).

| DarQueen a răspuns:

Nu se fac teme pe TPU.ro
winking ia o carte, citeste poezia si o sa iti dai seamahee hee

| Victoria a răspuns:

Asupra cunoasterii. Eul liric are o viziune vasta asupra cunoasterii, iar iubita ii atrage atentia asupra importantei iubirii la aceasta varsta, iubirea fiind o forma profunda de cunoastere a lumii si a sensului vietii. Fata, in mod instinctiv, in ajuta pe eul liric sa ajunga, pe calea dragostei, la implinirea dorintei de cunoastere: o cunoastere in plan sensibil, concret, material, si nu una abstracta, asa cum fusese pana atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Risti suspendarea daca insisti cu temele pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema filozofica este aceea ca iubirea poetului nu se poate implini deoarece acesta este sceptic si priveste totul cu nonsalanta.