| anonim_4396 a întrebat:

Salut Am si eu o intrebare! Ce se intampla daca nu se plateste un abonament de telefonie mobila? ps. Persoana care are abonamentu e decedata si are datori la abonament?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca este decedata, si tu esti o ruda de familie: copil/parinte, s-a.m.d sau tu erai "tutorele/ingrjitorul" legal atunci, te prezinti la acea companie de telefonie mobila in sediul lor din orasul tau, si le spui ca a decedat si pa-pa, nu au voie sa te puna pe tine sa platesti, dat fiind faptul ca, cand semneaza acel contract nu imputerniceste pe nimeni ca sa ii plateasca restantele, il inchide si adios.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli! Se va apela la justitie sau la avocat si se va pune sechestru casa sau lucrurile de valoare ale decedatei prin recuperatori! Si le va vinde si banii de pe lucrurile vandute intra in contul datoriilor la abonament!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Imi permit sa iti spun doar atat: om mai inteligent ca tine n-am vazut in viata mea! Daca lucrai in acel domeniu, ai fost/esti angajat/manager de Orange shop/Vodafone/telekom iti spuneam, ba asta are dreptate, nu este primul sau ultimul caz de acest gen, pe care il vad/solutionez si etc, doar certificatul de deces iti trebuie si atat si anuleaza in momentul acela orice contract pe numele celui decedat, in po*a mea orice firma are o aproximatie de x% pierderi din cauze diferite mai ales din decesuri, orice firma isi permite asa ceva, pe ce p. sa pui tu sechestru de indata ce nu duci nici un act aditional pe baza a careia sa relatezi ca esti proprietarul locuintei x.
Iesi d'aci.