| atleticu a întrebat:

Hei TPU am o intrebare de curiozitate: daca o pers face un abonament la o firma de telefonie(ex: Orange Vodafone...)si acea persoana nu mai plateste abonamentul si ii trimite multe plicuri acasa iar la un moment dat ii trimite un plic ca dosarul a ajuns in instanta.Ce se va intampla daca la acea persoana va veni executorul judecatoresc, dar persoana nu are nimic pe numele ei? Ce va pati?

Răspuns Câştigător
| ale28bz a răspuns:

Puţină lume ştie că după 3 ani de neplată, datoriile de acest gen se prescriu, dar pentru asta trebuie să fie îndeplinite câteva condiţii
Să nu semnezi sau să achiţi nici măcar o parte din factură în acest timp, orice astfel de acţiune, va reactiva perioada de 3 ani
Să nu fii vândut şi revândut la recuperatori, orice acţiune de acest gen va reactiva perioada de 3 ani
Dacă ai ajuns în instanţă, fă-ţi o schiţă cu motivele pentru care nu s a mai plătit acea obligaţie
Chiar dacă nu ai bunuri vei fi, urmărit" toată viaţa până îţi vor fi retraşi toată datoria care va include şi penalizările, care prin lege nu pot fi mai mari decât suma datorată iniţial
Atenţie însă limbajul păgubitului va fi ameninţător şi dramatic, nu trebuie luat în seamă, dacă faci dovada imposibilităţi financiare de a plăti, legal ţi se vor retrage 33% din veniturile identificate

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe moment nu va pati nimic si dupa 3 ani de la inceperea executarii silite, daca nu a putut fi executat din cauza inexistentei bunurilor, datoria se va prescrie. Pe viitor persoana va figura ca datornic in baza de date a firmei.

| darrio2007 a răspuns:

Vei fi pe lista datornicilor.Nu vei putea face un imprumut, de exemplu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In practica nu prea iti poate lua nimic daca nu ai nimic pe numele tau, e posibil sa ai insa probleme mai incolo daca vrei sa iti faci alte abonamente, credite samd

| Lorodana a răspuns:

Il va da in judecata si va plati tot