| exinon a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. Vreu sa imi deschid un magazin virtual de vanzare de domenii si host (ex: www.hostvision.ro,www.clausweb.ro, etc) dar nu stiu cum sa incep. Sunt constient ca trebuie sa imi cumpar eu prima data domeniu si host, dar dupa? Si mai am o intrebare, acele magazine cumpara domenii din alta parte si le vand la un alt pret sau le hosteaza ei?

2 răspunsuri:
| evelin33 a răspuns:

Eu am lucrat cu http://fozoshop.ro/creare-magazin-online/. 'Hosteaza" ei :) Costul e de cam 50 de RON pentru crearea magazinului online. Mult succes!

| blogman a răspuns:

Solutia nu e asa simpla. Domeniile le cumperi si tu de exemplu cele.ro le iei de la ROTLD (o filiala a ministerului comunicatiilor). Hostingul de obicei ar trebui sa il faci tu pe servere in un datacenter. Iti dau o solutie mai buna care te scapa de o gramada de probleme. Firma Romarg una din cele mai mari din RO iti ofera posibilitatea de a deveni reseler pentru ei. Tu vinzi pe site-ul tau domenii dar de fapt ei fac toata munca inclusiv hostingu, tu iei un comision. http://romarg.ro/reseller-hosting.html