| manu1993 a întrebat:

Am si eu o nelamurire, e corect dpdv gramatical sa zici "multumesc frumos?"

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce nu ar fi? E corect, pentru ca nu este un pleonasm, nici un dezacord.
Incorect din pdv lexical, mai degraba decat gramatical, ar fi clasicul "mersi frumos", care amesteca doua cuvinte din doua limbi diferite.

| pwp a răspuns:

E corect, dar mie mi se pare ca nu suna bine...
Eu zic doar Multumesc sau Mersi happy

| temugin a răspuns:

Da, pentru ca "multumesc" nu inseamna "frumos" si a intrat in uzul limbii ca orice alta formula, cum e si "buna dimineata", "multa bafta" etc