| Th3Li0N a întrebat:

Salut am un telefon nou nout si l-am pus la incarcat si pe manual utilizatorului nu scrie ca trebuie sa il las 12 ore in priza sa se incarce mi s-a incarcat si tot imi apare scoate stecheru ma rog nu asa zice dar asa ceva si nu stiu ce sa fac ca multi spun sa il las 12 ore in priza exemplu soramea, mama eu nu stiu ce sa fac ziceti-mi voi

3 răspunsuri:
| DonCafe a răspuns:

Nu se mai formateaza bateriile in ziua de azi, ele sunt pe baza de Li-Ion doar cele Ni-Mh care se foloseau inainte necesau formatare.

| Th3Li0N explică:

Off dar numai ziceti-mi ce sa fac nu cit-uri si magari ziceti-mi numa!

| Bughy84 a răspuns:

Se spune ca este ok sa il lasi la inceput mai mult in priza, dar eu niciodata nu am stat cu el asa.
S-a incarcat, gata, il scot din priza si aia e.
Am avut mai multe telefone si la nici unul nu am patit nimic. Deci eu unul nu mi-as face griji.

Daca telefonul e performant si consuma multe resurse, bateria aia in timp se va duce chiar daca il tii 12 ore sau 1 ora.