| Kevinn2000 a întrebat:

Salut. Are cineva idee daca exista vreo firma in România sau în Germania de unde pot achiziționa o mașină în rate, având contract pe o perioadă determinată și o vechime de doar 3 luni la locul de muncă?

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

In Germania exista un sistem de verificare a bonitatii (capacitatea de plata si posibilele riscuri) numit scorul Schufa, oricine da credite, inchiriaza, etc il foloseste, daca lucrezi si esti rezident in Germania (ai Anmeldung la o adresa acolo) firma de leasing il va cere se va uita si n-o sa-ti dea masina daca perioada contractului de munca e mai scurta deacat perioada leasingului. Daca e mai lunga, iti da in majoritatea cazurilor daca e o masina "normala", nu de lux, de exemplu ai leasing pe 3 ani si contract de 4 ani.

In Romania nu se va complica nimeni.

| Kevinn2000 explică (pentru Korkodeln):

Mersi pentru răspuns... Mai bine aștept până strâng eu bani... Am contract numai pe 9 luni, iar după terminarea lui, se prelungește.

| Korkodeln a răspuns (pentru Kevinn2000):

In conditiile astea e cea mai buna solutie, nu te legi la cap cu nimic in caz de ceva.

| Kevinn2000 explică (pentru Korkodeln):

Da... Este cea mai bună soluție daca ai răbdare până strângi banii, iar eu cum nu prea am, o să-mi fie cam greu, dar asta e, măcar ies in câștig așa.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există mașină în rate. Încearcă un leasing.