| Dorin97 a întrebat:

As vrea sa fac un amplificator audio de la 0 si am piesele am schema am placajul ala de cupru pe care se prin piesele am pistol de lipit.Cum as putea sa fac traseul pentru circuite? Ar trebui sa cumpar ceva acid.Mersi!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acid azotic sau acid clorhidric. Eu am lucrat mult timp cu acid azotic. Lucreaza mai incet dar este mai sigur. Desenezi traseul pe placa. Eu il faceam pe hartie si il copiam cu hartie de indigou. Il acoperi cu ceara incalzita si il tragi cu un bat de chibrit sau cu o scobitoare de lemn. Apoi il pui intr-un vas intins si acoperi placa cu acid( eu foloseam in concentratie de 10%). Pentru montarea pieselor dadeam gauri cu burghiu de 1 mm sau 0, 8 mm. Montajul il faceam in oglinda ca sa pot monta pisele pe partea ne placata cu cupru. Eu il acopream cu sacaz topit cu ajutorul pistolului de lipit.

| Dorin97 explică (pentru Salontanul):

Si cam cat m-ar costa toate aceste solutii. Apropo ce fel de ceara?

| Salontanul a răspuns (pentru Dorin97):

Habar n-am. Faceam aceste lucruri pe vremea lui Ceausecu. Ceara de la lumanari ( de albine). Uite si cateva explicatii: http://forum.computergames.ro/......ebare.html
Uite si un site unde gasesti pentru trasat si alte piese: http://www.adelaida.ro/paste-adezivi-solutii-chimice-pt-pcb/#ty; pagination_contents;/paste-adezivi-solutii-chimice-pentru-pcb/page-4/
Cu ocazia asta am aflat ca se poate folosi si clorura ferica. Uite: http://www.shopmania.ro/......l-29101928