| Choppy a întrebat:

As vrea si eu sa imi spuneti care antivirus e mai bun. Kaspersky internet security 2011 sau nod 32 antivirus 4. si de ce? multumesc.

9 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Kaspersky
http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/
http://internet-security-suite-review.toptenreviews.com/
http://www.av-comparatives.org/......ay2011.pdf
http://www.av-comparatives.org/......eb2011.pdf
N-ai idee in ce hal am vazut nodu, se imperechea cu virusii. De fiecare data cand aud ca zice cineva ca e cel mai bun antivirus nod, pur si simplu izbucnesc in ras:))
Kaspersky n-ar fi patit niciodata la fel, deoarece are self-defense si chiar face ce zice. In nod, totul e o gluma.
Nu mai puteai sa folosesti nodu din cauza la virusi practic, pentru ca iti miscau fereastra de la el, si nu puteai sa dai click pe nimic:)) nu ca i-ar fi gasit daca scanai, dar totusi:)) in viata mea n-am crezut c-o sa vad asa ceva:))

| monstrulet a răspuns:

Poti baga avast free si nu trebuie sa-ti mai faci griji de licenta, si e si destul de bun...

| darkrider a răspuns:

Nu ti-as sugera kaspersky, mai degraba ia-ti nod 32.
Iti spun din propria experienta, kaspersky consuma o groaza de resurse, plus ca mie mi-a gasit niste virusi care nu erau de fapt, iar cand i-am sters, nu a mai pornit windows-ul.

| darkrider a răspuns:

Exact @Monstruletz, avast free il am si eu si sunt foarte multumit de el, il folosesc de vreo 4 ani.

| Lucrian a răspuns:

In primul rand e o diferenta intre Internet Security si Antivirus (cele 2 programe care le-ai scris). E clar ca un internet security are un plus de protectie.

Dar daca luam in considerare acelasi tip de program (ex. internet security), eu recomand Kaspersky. Il folosesc de mai bine de 5 ani si nu mi-a intrat niciun virus. E drept ca mananca putin mai multe resurse uneori, dar pe jumatate decat bitdefender.

In testele de mai jos programele sunt in ordine alfabetica, deci nu te speria la prima vedere ca e kaspersky la mijloc :)
http://www.av-test.org/certifications.php

Daca citesti la http://www.giz.ro/software/cel-mai-bun-antivirus-din-2011-7009/ o sa vezi ca e nr.1 la protectie si devirusare. Si daca e nr.1 la protectie si nu intra niciun virus si niciun hacker niciodata, dupa parerea mea restul nu mai conteaza.

| sonyaminia a răspuns:

Kaspersky in nici un caz ca iti baga virusi nu ti scoate mai bine ti-ai pune Microsoft security essentials ca este unul dintre cei mai buni anti-virusi! fundita

| XDead a răspuns:

Din proprie experienta iti spun ca sunt multumita de nod 32 deoarece isi face treaba. Protejeaza atat pe internet cat si in afara lui. Face updat-ul automat iar cand scanezi nu face lag. Despre Kaspersky nu stiu ce sa-ti spun

| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Kaspersky pentru ca e singurul dintre cele mentionate de tine care te protejeaza de caii troieni.si aia il luam cel mai des :-s

| Choppy explică:

Matildutza da stiu de antivirusul acela dar nu-s tiu ce are de nu merge.am windowsu la laptop din fabrica si cred ca ar trebui sa mearga.il instalez si dupa nu pornestestraight face multumesc de raspunsri pana acum dar nu m-am hotarat incasad