| Stefan_Ticau_1995 a întrebat:

Salut,cand deschid pc-ul imi apare o eroare ceva de genu media test failure chech calble, exiting boot agent.
Dar daca intru in Bios si ies se restarteaza si imi apare un meniu cu safe mode(witth comand prompt,network), si normal windows. Orice as alege mi se restarteaza imediat pc-ul fara sa se incarce windowsul.De ce?

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Primul lucru e sa descartezi cabluri de conexiune defecte, bios, placa.
principalele motive a acestei erori sunt:
lipsa MBR a discului
ai folosit un program informatic si ai schimbat formatul discului
ai conectat hdd la alt pc
hdd defect fizic

| Stefan_Ticau_1995 explică (pentru gelu1970):

Si ce ar trebui sa fac?
Sa ma duc la un service mai bine, trebuie reinstalat windowsul?

| gelu1970 a răspuns (pentru Stefan_Ticau_1995):

Nu trebuie reinstalat. daca nu ti-e teama sa deschizi pc si sa desconectezi cablurile hdd, atunci incearca sa o faci. poate fi un contact imperfect. apoi il reconectezi, conectezi pc la curent, si vezi daca e vreun schimb.
in caz contrar in functie de sistemul operativ folosit xp, w7, w8, iti spun ce pasi trebuie urmati. ca sa repari sectorul de startare al hdd. desigur, priveste in BIOS daca iti recunoaste hdd-ul. si spune ce windows folosesti.