| canazar94 a întrebat:

Salut care are idee unde ma pot inscrie in programul start up de finantari europene?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Inca nu te poti inscrie in programul "Start-up Nation – Romania" caci normele de aplicare a programului nu au fost inca elaborate.
Presa anunta ca programul va deveni operational la 1 mai 2017 si ca poti accesa fondurile completand un plan de afaceri pe siteul www.antreprenoriat.gov.ro sau pe http://www.aippimm.ro ---vezi sursa : http://www.zf.ro/......e-16160362

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Dar cand o sa i dea drumul nu ai idee unde pot sa ma inscriu? Multumesc pentru raspuns:*

| alessia5158 a răspuns (pentru canazar94):

Pe website-ul Ministerului Economiei Comertului si Relatiilor cu mediul de afaceri scrie clar "Inscrie-te aici " langa rubrica "Programe Nationale cu finantare de la Bugetul de Stat"--- vezi link :http://www.aippimm.ro/
Deocamdata, pana ce programul va deveni operational, clikuind indemnul "inscrie-te aici " vei gasi doar programe inactive pentru care sesiunea de inscrieri s-a terminat.

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Ok,multumesc mult!

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Buna,am vazut ca stii despre fondurile ue, ai idee trebuie sa fac ceva de acum ca sa pot sa ma inscriu adica trebuie sa am teren ceva pentru Start up nation? asta e Facebook meu daca poti sa ma ajuti https://www.facebook.com/marian.ilie.9 sau imi lasi mesaj aici mersi mult:D

| alessia5158 a răspuns (pentru canazar94):

Nu-ti face vise ca ai putea avea acces la acesti bani! Din cate inteleg (din mass media!), banii sunt dati de la bugetul de stat, nicidecum din fonduri europene. Programul este destinat IMM-urilor (intreprinderi mici si mijlocii asa cum sunt clasificate si descrise ele la Art.4 din Legea 346/2004:http://normacorp.ro/lege-nr-346-din-2004-actualizata-2015/).
Pentru a avea acces la bani, trebuie sa ai, deja, in activitate o microintreprindere cu angajati(pana la 9 salariati!)si cu o cifra de afaceri neta sau care detine active totale de pana la 2 milioane euro, echivalent in lei. Citeste, pana la aparitia normelor de aplicare ale programului,"Condiţii pentru firmele care vor să ia bani de la stat" din link :
http://www.digi24.ro/......rme-658022

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

La programul start up?

| alessia5158 a răspuns (pentru canazar94):

Tu ce altceva intelegi citind "Condiţii pentru firmele care vor să ia bani de la stat" din link-ul dat mai inainte, respectiv din : http://www.digi24.ro/......rme-658022
Prin program nu primesti bani ca sa-ti infiintezi IMM-ul, ci ca sa-l dezvolti --- cel putin eu asa inteleg!

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Pai am vorbit cu Jianu si mi aspus alt ceva in fine, vise "nevise"inerc si eu in mai, nu e mare lucru sa deschid un srl, daca merge bine dacu nu niste bani risipiti si asta e...

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Si in caul asta daca ai drepatte tatal meu are un srl confectii metalice incerc si pe asta,,,,, daca merge bine daca nu ii ijur pe toate mailule lor si sanatatelaughing

| alessia5158 a răspuns (pentru canazar94):

Succes si s-auzim de bine!

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Multam,o seara bunatongue

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Apropo si mi a mai spus o Doamna de site u asta http://europedirect-adrcentru.ro/......eprenoriat si vad ca scrie ""Programul pentru stimularea înființării întreprinderilor mici și mijlocii "Start-up Nation - ROMANIA" si normal bani europeni nu sunt tot din bugetul de stat? ca doar nu vin din cer sau din alta partea, adica eu asa cred daca stii mai bine fii binecuvantata si spune mi:))

| alessia5158 a răspuns (pentru canazar94):

Nu te baga in amanunte pe care nu le intelegi cum ar fi de plida, provenienta banilor. Pe tine te intereseaza conditiile ce trebuiesc indeplinite pentru a avea acces la acesti bani.

Ti-am spus sa urmaresti, ca sursa de informatie, site-ul www.aippimm.ro. Deja au aparut noutatile! ----proiectul de hotarare de guvern privind normele de aplicare ale programului sunt, la acest moment, supuse dezbaterii publice.
Ca sa-ti faci o idee cam ce ar putea sa prevada acele norme, supuse acum dezbaterii publice, descarca "Proiectul Hotarare a Guvernului" si "Proiect lista codurilor CAEN" din link :http://www.aippimm.ro/......-10-2017-/

Este importat sa citesti propunerea de coduri CAEN, adica codul obiectului de activitate al firmei nou infiintate. Spun ca este important sa citesti lista codurilor CAEN propuse pentru motivul ca doar acele firme care au un anumit cod CAEN pot fi eligibile pentru acest program!

p.s.Nu stiu sa-ti spun daca dupa dezbaterea publica la care a fost supus proiectul guvernantii il vor modifica sau il vor lasa in forma initiala(adica in forma propusa!).

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Nu a mers sa las mesaj,asa e stiu ca ai dreptate,ma astept la asta, pai eu vreau sa mi fac o hala mare sa mi cumpar mai mute utilaje pentru prelucrarea fierului si sa fac o firma de fier forjat confectii metalice, am lucrat cu fierul si lucrez in continuare, ideea e sa dezvolt afacearea, angajez 2 baieti si poate sa vina si 15 controale pe zi, o sa merg cu tot legal si comenzi se gasesti pot sa angajez si mai multi nu neaparat minim 2

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Asa e o sa ma mai interesez si pe net Multumesc mult!

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Si tot nu inteleg trebuie sa am firma facuta in momentul respectiv cand vreau sa ma inscriu sau nu? sunt mai greu de cap la astealaughingma grabesc citesc repede

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Si nu merge sa deschid alea care le am descarcat proiectu de hotarare si anexa, imi descarca le deschid si imi arata literele aiurea, trebuie un program anume?

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Mai e un site de consultanta si scrie""Planificați să înființați o firmă nouă?
Accesați finanțare nerambursabilă în acest scop
prin Programul Start-Up Nation Romania.""

| alessia5158 a răspuns (pentru canazar94):

Daca,pentru a descarca, ar trebui un program anume, ar apare o fereastra care te-ar informa (cel putin asa apare pe alte site-uri oficiale).Nu-s ce sa mai cred de programul asta!--- mai ales ca am citit cateva opinii critice cu privire la program. Eu oricum mi-am pierdut increderea in guvernantii de acum (au antecedentul cu Ordonanta 13!), Aproape sunt convinsa ca acestia vor pune in practica zicerea :"cine imparte, parte-si face".
In conditiile in care, in familie, ai o firma, sfatul meu este sa te concentrezi pe dezvoltarea acesteia.Sau, cel putin asteapta alte programe mai tintite, nu de genul acestui Start-up.

| alessia5158 a răspuns (pentru canazar94):

La momentul inscrierii, ar trebui sa ai deja firma infiintata--- cel putin asa lasa de inteles Art.2 din OUG nr.10/2017 din care citez:
"Art. 2
Intreprinderile beneficiare ale Programului "Start-up Nation - Romania" sunt intreprinderile infiintate de catre persoane fizice dupa intrarea in vigoare a prezentei ordonante de urgenta"--- vezi ordonanta :http://www.dreptonline.ro/......jlocii.php

p.s. Ordonanta a intrat deja in vigoare dar iti sugerez sa nu-ti risipesti banii infiintand firma pana ce nu vor apare si normele de aplicare de unde poti afla codurile CAEN sau alte conditii specifice de eligibilitate.

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Asa e, am vazut ca esti mai informata ca mine, pana la urma incerc si eu ca nu stau in loc de asta, daca merge bine daca nu asta e nu e panica, daca o dezvolt prin munca mea o sa mearga si mai bine, ma magndeam sa iau o carte cu Fonduri ue am auzit ca scrie acolo ce trebuie sa faci e vreo 80 de lei ieri voiam sa mi cumpar una, cred ca o sa iau macar incerc, stiu ca ai dreptate dar vreau sa incerc, adica daca nu merge asta e, o sa incerc in mai si daca trebuie srl u intai nu mai fac si cu asta basta ca nu are rost sa facem o 100 de srl ur i

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Mi am cuparat o carte scrie despre fondurile ue da mi-a fost lene sa o citesc ca ajungeam seara acasa si ziua aveam treabalaughingpoate o sa mi fie de folos

| alessia5158 a răspuns (pentru canazar94):

Daca te ti de ea, intr-o dumineca o termini de citit. Spor!

| canazar94 explică (pentru alessia5158):

Multumesc!

27 răspunsuri:
| 17Ioana a răspuns:

Daca vrei sa-ti deschizi un start up in domeniul Horeca, iti recomand gastroprofis drept furnizor de echipamente. Eu am deschis o shaormerie cu ajutorul lor, a decurs totul foarte bine si repede. http://www.gastroprofis.ro/. Este un tip, Sorin, el te poate ajuta, este foarte priceput.

| andreivok a răspuns:

In domeniul HoReCa daca esti interesat, avem un distribuitor super ok de produse alimentare: http://agromontana.ro