| catalin542000 a întrebat:

Salut. Care laptop este mai puternic, cel care are un procesor Intel i5-7200U, 8GB ram, nVIDIA GeForce 940MX 2GB sau unul care are doar un Ryzen 5 4500U, 8gb ram, fără placa video dedicata?

Întreb pentru ca în passmark la i5 7200U vad un scor de 3000+ pe când la ryzen 4500U vad un scor de 11000+ ceea ce este o diferență majora. Insa ma gândesc la faptul ca acel laptop cu i5 are și placa video dedicata 940MX pe când laptopul cu ryzen nu are și din câte știu este o diferență oarecum notabila între un device cu placa video dedicata și un device fără placa dedicata.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Aici intrebarea e pusa gresit. AMD-ul matura cu Intel-ul pe jos, deci ca CPU e clar ca primul domina. Daca e vorba de jocuri, MX 940 o sa faca diferenta in jocurile interesate de GPU.

| Brizbriz a răspuns:

Ala cu placa video dedicata, DACA vrei si jocuri

procesorul e o chestie care doare NUMAI daca e prea jos, totusi, un i5 cu U in coada, are numai 2 core fizice:
https://ark.intel.com/......0-ghz.html
alalalt are 6:
https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-4500u