| Johnny_3038 a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta fraza,, memoria e ca o biblioteca"?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pe langa ca este vorba de cunostiintele tale din toate domeniile familiare tie sau despre care stii cate ceva, (aici se asemana cu o biblioteca publica la care cartile achizitionate sunt din toate domeniile cunoasterii) la care apelezi inconstient atunci cand dai raspunsuri - mai este vorba si de organizarea... sistematica. De multe ori, mai ales cand uiti ceva, ai impresia ca nu-ti gasesti ideea, cuvintele, ca nu stii in care cotlon al mintii sunt puse. Cu cat mintea ti-e mai sistematizata, mai limpede si mai bogata - cu atat ea se aseamana mai mult cu o biblioteca, care detine in rafturile ei cunostinte diverse si unde incape mereu o informatie noua. Bibliotecile isi reorganizeaza fondul de carte - alegand cartea neutilizata si necitita sau prea uzata - pentru a o da la casat. Asa facem si noi cu amintiri sau cunostinte pe care le-am acumulat si pe care nu le folosim ani de zile. Creierul are capacitatea de a uita - dar are si capacitatea de a reedita acele notiuni la nevoie, la fel cum si cartile scoase din uz se pot reedita cand este cazul. Eu sunt bibliotecara si mie mi se pare foarte adevarata aceasta afirmatie.

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E o afirmatie corecta. Memoria e o biblioteca. Uneori e inchisa si nu poti avea acces la o informatie desi ai acces liber la ea. Alteori gasesti informatia de care ai nevoie, mai usor sau mai greu dar o gasesti.

daniela
| daniela a răspuns:

Da asa e mai grav este atunci cand o arhivezi si uiti unde ai pus decodificarea arhivei.

| bobocandrei a răspuns:

"Memoria e ca o biblioteca"...adica "ai grija de ea ca daca se pune prafu', asa ramane"