| George12356456 a întrebat:

Salut!
Ceva sfaturi pentru utilizarea trotinetei Xiaomi mi essential?
Am văzut că dacă cobor o pantă tot trebuie sa accelerez, oare se poate face cumva să meargă pe liber?
Orice sfat pentru utilizare este bine venit, deoarece sunt la prima trotineta.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ideal ar fi ca, la coborare sa se INCARCE bateria (ca la masinile electrice). happy

| George12356456 explică (pentru Bula):

Dar daca eu țin accelerația la maxim (ca sa meargă cu 20) oare nu consuma? Sau se incarca chiar daca accelerez?

| Bula a răspuns (pentru George12356456):

Asta depinde de circuitul de comanda.
La accelerare (pe teren plat sau in urcare) motorul consuma mai mult.

Nu orice comanda trece in regim de comanda la coborare.
Daca esti pe coborare (sau cu mers "in gol"), atunci (la unele motoare) se trece pe regim de generator de curent (reversibilitate) si poate incarca bateria, daca circuitul electronic a fost astfel proiectat.
Acesta se poate afla doar cu un ampermetru conectat in serie cu bateria.
ATENTIE!
Ampermetrul trebuie ales astfel incat sa fie capabil sa "citeasca" curentul in ambele (doua) sensuri, in gama mai mare decat amperajul maxim in circuit (altfel ampermetrul se poate arde)!