| gaby79 a întrebat:

Salut,cine ma poate ajuta sa reusesc sa imi recuperez o adresa de mail? Am aceasta ad. de ani buni pe care o stie ff multa lume si am nevoie de ea si nu pot renunta la ea.
Problema este ca am incercat sa imi accesez aceasta id din alta tara si de aici bucurie, nu imi mai recunoaste nici o parola nimic.Introduc id si parola,imi spune ca una dintre ele nu este corecta,dau "I can't access my account",parcurg toti pasii,ma intreaba de intrebarile de securitate pe care nu le mai stiu(acestea la timpul respectiv fiind puse la misto) sau id alternativ,Dau sa imi trimita msg la id alternativ, imi trimit msg imi spun ca este corect sa consult msg trimis de ei si aici se termina tot, nu imi mai apare nici un pas nimic nu stiu cum sa fac sa ajung in id alternativ!

Yahoo
Sign In Help
How would you like to reset your password?

Send an email to h*********@yahoo.com
Having repeated difficulty signing in?
Clearing your browser's cache and cookies may help. Learn more

Dupa care finalul si gata asta ii tot:

Sign In Help
We've sent information about resetting your password to your recovery email address.
Check the message sent to you at h*********@yahoo.com to find out what to do next.
Dau funa pentru ajutor.va multumesc

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca ai adresa de mail alternativa, recuperarea contului se face prin ea. In mod norma, vei primi o notificare si, pe baza ei, poti schimba parola si avea din nou acces la contul blocat. Consulta adresa alternativa si urmeaza instructiunile.

| gaby79 explică (pentru dannyel86):

In primul rand tin sa iti multumesc pentru raspunsul tau.
Asta incerc si eu sa inteb pe aici " Consulta adresa alternativa si urmeaza instructiunile."cum consult aceasta adresa, pentru ca la mine totul se termina cum am scris in prima postare, ma repet ce imi trimit ei v-am trimis un mail cu parola de resetare a mail la id alternativ.Bun pana aici totul ok"cum imi accesez id alternativ, unde intru pentru asta, amsta ma necajeste ca nu stiu cum sa intru pe acest id alternativ.Multumesc,te rog ajuta-ma daca stii, te rog

9 răspunsuri:
| gaby79 explică:

Cum consult adresa alternativa? unde pot intra pentru aceest id alternativ.Multumesc

| dannyel86 a răspuns (pentru gaby79):

A doua adresa de mail (cea alternativa) poate fi a ta sau a altei persoane si te ajuta sa recuperezi contul pe care ai trecut acea adresa de rezerva. Daca ti-ai creat adresa personal, atunci ar trebui sa stii ce mail secundar ai pus. Daca ti-a facut contul altcineva si a pus o adresa existenta, dar de care tu nu ai cunostinta, recuperarea adresei tale principale nu se poate face prin aceasta metoda (desi era cea mai sigura). Furnizorul de adresa (Yahoo, Google, etc) nu pune automat un mail de recuperare, ci el se alege de utilizator, pentru a putea fi folosit la urgente, ca in cazul tau. Poate iti amintesti cine ti-a facut contul sau daca mai ai si o alta adresa de mail pe care ai fi putut s-o treci la recuperarea celei actuale (trebuie sa ai acces la adresa secundara, de recuperare, pentru a-ti salva contul de mail dorit).

| gaby79 explică (pentru dannyel86):

Privind raspunsul tau, constat ca nu ma exprim bine sa ma intelegi bine ce vreau mai exact sa intreb.
Adresa de mail este facuta de mine, tot eu am pus si id alternativ pana aici este ok, si acum s-a intamplat asa:
1.am plecat din tara, am incercat mereu sa ma loghez cu ea de acolo si nu a mai mers
2. dupa 1 an m-am reintors si am inceput iar sa incerc sa ma loghez, degeaba
3.am tot incercat asa din mail tastez id si parola nu merge, imi spune ca id sau parola sau id nu este corect
4.dau "I can't access my account" si urmez toti pasi de aici cu id cu tot, dau trimiterea recuperari la id alternativ pe care bine inteles ca il cunosc destul de bine
5.adica :How would you like to reset your password?
Send an email to h*********@yahoo.com
Acesta este id alternativ
6.pasul urmator si final imi spune asa:
We've sent information about resetting your password to your recovery email address.

Check the message sent to you at h*********@yahoo.com to find out what to do next.
De aici nu mai stiu eu unde ar trebui sa continui sa intru la acest id alternativ pentru recuperare parola si toate cele.Aici detin eu problema ca nu gasesc niciunde o intrare catre acest id alter.
Bun,am crezut ca detin o problema mare cu acest cont,am creat un alt id cu parola cu id alternativ cu tot ce trebuie,am simulat aceias problema ca nu mai stiu parola, urmez pasi explicati mai sus, si am aceias problema, mi-se trimite msg de recuperare parola la id alternativ si de aici nu gasesc cum intru in id alternativ.
Scuze nu vreau sa te innebunesc, oricum am sa iti dau funda

| dannyel86 a răspuns (pentru gaby79):

Ca sa intelegi si sa ma fac si eu inteles, voi veni cu un exemplu foarte simplu.
Se dau doua adrese de mail. Una principala
abcd@yahoo.com,
cealalta alternativa 1234@yahoo.com (fiecare cu parola ei)
adresa 1234@yahoo.com trebuie sa fie trecuta in setarile mailului abcd@yahoo.com, pentru ca ea sa fie recunoscuta ca adresa de recuperare cont (sa existe o conexiune intre ele, pentru ca serverul sa fie asigurat ca recuperarea se va face in conditii de siguranta).
Tu declari adresa abcd@yahoo.com compromisa si primesti pe cealalta (1234@yahoo.com) instructiuni de recuperare (de la Yahoo, in cazul nostru). Intri pe 1234@yahoo.com (cu parola ei) si dai click pe link-ul primit, ca sa urmezi procedurile de recuperare. Din motive de siguranta, Yahoo nu afiseaza adresa (pe care tu ar trebui s-o stii) decat sub forma "h*********@yahoo.com". Daca intre cele doua adrese nu exista nicio legatura (cea principala sa o contina ca mail alternativ pe cea), recuperarea nu are loc cu succes.

| dannyel86 a răspuns (pentru gaby79):

Http://imgur.com/jvvS55t
Pe link ai o captura cu mailul meu principal (1) pe care se afla trecuta adresa de recuperare (2). Daca te uiti bine, vei vedea ca e diferita si apare de doua ori pe cont (mai jos). Asa trebuie sau trebuia sa fie si la tine, pentru ca recuperarea pe mail alternativ sa dea rezultate.

| gaby79 explică (pentru dannyel86):

De acord cu tine, si tin sa iti multumesc de rabdarea acordata, tot ce ai spus pana acum cunosc si eu, inclusiv cum spuneai si aici:Yahoo nu afiseaza adresa (pe care tu ar trebui s-o stii) decat sub forma "h*********@yahoo.com".,o stiu adresa nu am zis ca este cu stelute si din astea, stiu ca asa o afiseaza ei.
Pe mine asta ma intereseaza cum ai zis tu aici in exemplul tau:"Intri pe 1234@yahoo.com (cu parola ei) si dai click pe link-ul primit" CUM INTRU aici asta intreb? UNDE SA BAGA ACEST ID ALTERNATIV SI PAROLA, ca daca incerc sa bag ID ALTERNATIV la mail(adica acel panou de conectare la mail care iti cere user si passord), imi spune ca acest id nu este luat, doresc sa il i-au acum.Asta imi este neclar de unde intru in id alternativ... unde anume se tasteaza id si parola lui corespunzatoare pentru al deschide, asta caut eu, ca ei imi tot trimit parole acolo, dar eu nu stiu de unde se poate intra.in rest am facut totul cum mi-ai explicat.m-am gandit ca totus mi-a fost sparta si schimbat id alternativ, dar cei de la yahoo cand imi trimit link-ul catre id alternativ spun ca a fost trimis cu succes.Multumesc

| dannyel86 a răspuns (pentru gaby79):

Https://login.yahoo.com/config/login_verify2?&.src=ym
Aici e linkul catre Yahoo Mail, daca serviciul lor il folosesti. Se intra ca pe orice adresa de mail. Indiferent de numele ales, procedura e aceeasi. Daca stii stigur ca mailul alternativ a fost scris corect, dar serverul spune ca nu exista, poate insemna ca adresa respectiva nu a fost accesata de multa vreme si a fost scoasa din lista de cei de la Yahoo. Nefiind utilizata mult timp, ar fi considerata spam si au scos-o din sistem si e trecuta ca inexistenta. Nu stiu ce sa spun despre treaba asta.
Incearca sa-mi trimiti pe TPU un mesaj privat cu datele de contact, sa incerc si eu o logare, sub deplina confidentialitate.

| gaby79 explică (pentru dannyel86):

Ok,multumesc frumos, numai un pic sa vad ce pot face si dupa aia in trimit si un msg daca nu am sa reusesc.