| Cris1235 a întrebat:

Salut
Cum treceți peste o despărțire/trădare?
Adică nu e ceva simplu, e ceva ce e mereu în mintea ta, ceva la ce nu poți renunța, nu știu cum să descriu exact... Ceva ce îți lipsește foarte mult, fără care nu te poți obișnui și orice sacrificiu ai face sa o aduci înapoi nu poți... A plecat fără nici un motiv. Pur și simplu "asa a vrut". Oare a fost un șoc, ceva la care nu ma așteptam? Au trecut aproape 3 luni de atunci și nu-mi pot schimba starea asta. Nu știu ce sa mai fac

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Draga Cris.In primul rand, tradarea e imperdonabila. Cine tradeaza, o face voluntar si e constient iar daca va mai dori sa continue relatia cu partenerul va trai cu constiinta incarcata cu o mare minciuna care intr-un final care va duce inevitabil la despartire. Despartirea e intr-adevar dureroasa, am patit-o si eu. Am iubit enorm persoana nepotrivita si EU am decis sa ma despart dansa pentru simplul fapt ca desi ii placea raportul nostru, nu m-a iuibit niciodata si am realizat ca nu era femeia destinata.Suferinta care a urmat a fost groaznica, dar am depasit-o si o vei depasi si tu, te asigur. Odata ce a decis sa plece inseamna ca a avut o motivatie. Poate nu era pregatita sa se angajeze intr-o relatie serioasa, chiar daca la inceput parea entuziasmata, poate altcineva ii trezeste emotiile de care ar avea nevoie. Oricum, gandeste-te doar ca nu a fost dansa cea potrivita tie. Dar cea destinata exista si te asteapta, mergi inainte cu incredere.Eu am avut fericirea asta si acea iubire enorma parca nici nu a fost. Pace si liniste iti doresc.

10 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Așteaptă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.ted.com/talks/guy_winch_how_to_fix_a_broken_heart (are și subtitrare în română)

| Speranta12 a răspuns:

Cum treceți peste o despărțire/trădare?

Nu se poatre trece doar asa. Singurul raspuns la intrebarea asta este: treci de o despartire traind. Eu am trait si mi-am tot trait viata in continuare si numai dupa 2 ani de trait, m-am vindecat si n-am mai simtit suferință.

| Denisa0954 a răspuns:

Cati ani aveti amândoi? Cat timp ati fost împreună,? Înainte de despărțire totul a fost bine intre voi sau s au intamplat lucruri care au degradat relația?

| Cris1235 explică (pentru Denisa0954):

21 respectiv 19. A fost un an, dar parca a fost o viata, nu s-a mai întâmplat nimic deoarece a ales sa ma blocheze pe orice rețea de socializare fără sa stam la discuție, sa îmi explice, fără să-mi dea un motiv. A spus ca asa vrea. S-a schimbat în ultimul timp de relație iar eu nu știu motivul pentru ca eu nu i-am dat motive, m-am comportat la fel ca la început și pe tot parcursul relației

| Alexandrionelu a răspuns:

Nu ai prea multe de făcut, doar sa lași timpul sa curgă. Timpul le vindeca pe toate. Depinde de tine cum va trece timpul: stand și plangandu-ti amarul sau făcând ceva util pentru viitorul tău. Eu îți recomand varianta a doua. Investește timpul în tine: fă-ți prieteni noi, implică-te un diverse activități de grup, studează, fa sport, muncește, deschide-ți o afacere, etc. Alege ce ți se potrivește mai bine.
Asa timpul nu va trece degeaba iar noile ocupații te vor scoate din melancolie.
Si important: nu începe o noua relație serioasa până când nu te simți complet vindecat, altfel ai șanse mari sa fi din nou dezamăgit și vei merge dintr-o dezamăgire în alta, pierzându-ti încrederea în tot ce te înconjoară și chiar în tine.
Capul sus!

| rosewater a răspuns:

Eu sunt de partea cealalta: tradatoarea. Au trecut 5 luni de cand el a plecat si eu inca ma gandesc la ce am facut si abia acum realizez magnitudinea. Oare ar trebui sa mai scriu un ultim mesaj de adio in care sa recunosc tot ce am negat (desi era adevarat) si sa imi asum vina si procesul de schimbare, sa multumesc pentru tot ce mi-a daruit si sa ii spun ca ii doresc sa primeasca si el? Mi-a dat block pe majoritatea retelelor, dar de la un timp pe whatsapp ii vad iar ultimul act, semn ca m-ar fi scos? Oare ar fi ok? Ce fel ai reactiona daca ai primi un astfel de mesaj, tu, cel tradat si nedreptatit?

| Adrian7art a răspuns (pentru rosewater):

Eu zic că ar fi ok un ultim mesaj in care să îți ceri scuze și să ii explici puțin circumstanțele prin care ai ajuns să faci asta. Doar dacă nu ai facut-o intenționat!
Nu schimbă decizia lui dar cel puțin va intelege motivul.

| rosewater a răspuns (pentru Adrian7art):

Am facut-o intentionat, l-ar enerva foarte tare daca i-as scrie sa mai caut niste scuze. Eu vreau doar sa imi cer iertare, desi m-a iertat deja, si sa ii multumesc pentru tot si sa ii urez tot binele. Dar nu stiu daca si-ar mai avea rostul, ma gandesc ca poate a trecut peste si sa nu ii redeschid ranile. Dar daca nu ii dau un mesaj nu vreau sa ramana nici el cu impresia ca eu am trecut mai departe la urmatoarea victima si ca nu am remuscari si ca nu inteleg nici la luni de zile ce am facut si cat de grav a fost si de ce nu a putut sa ierte. Sunt blocata.

| Ralena a răspuns (pentru rosewater):

Daca ii vei scrie la fel de frumos si de sincer cum ai scris aici, va aprecia asta. Eu deja te-am iertat.