| AlexMaftei2001 a întrebat:

Salut!
De ce acte ai nevoie ca să muncești în Anglia ca sofer de TIR și cu timpul sa te stabilești acolo?

2 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Dacă ai fost în UK înainte de 31 Decembrie 2020 și ai aplicat pentru rezidență, adică ai obținut titlul de pre-settled status sau settled status = ai automat drept de muncă

Ca să poți obține viza cu drept de muncă în Anglia, UK trebuie să demonstrezi că:
1.ai o ofertă de muncă de la un angajator aprobat de Home Office
2.ai un certificat de la angajator cu informații despre oferta de muncă
3. faci un lucru, ai o calificare într-un domeniu care este trecut pe o listă specială cu domeniile eligibile
4.angajatorul te va plăti cu salariu minim pentru calificarea ta
5. vorbești limba engleză la un nivel B1, incluzând desigur nivelele A1 și A2.
6.Trebuie să ai cel puțin £1270 în contul bancar ca să arăți că te poți întreține. Vei fi nevoit să demonstrezi că ai avut acești bani în contul tău pentru cel puțin 28 de zile consecutive înainte să aplici. Poți demonstra acest lucru prin extrase bancare.

| teclado a răspuns:

1400 lire drept de munca pentru 1 an
Apoi ceva cursuri de protectia muncii 2000 lire
Apoi o casa cu chirie sa ai o adresa macar 3000 lire avans apoi 1000 lire /lună

Sunt si mai ieftine gen 400 lire / pat intr-o cameră cu alții
Dar nu iti oferă contract adresă

Așa ca tu trebuie sa dai 1000 lire/ lună ca sa ai contract pe numele tău
Ca sa ai adresa postala
Ca sa ai adresa
Si gata de când ai adresa te milogesti vreo 3 luni de unii si de altii sa te angajeze sofrr de TIR
Nu i sa te angajeze nimeni
O sa ramâi fâră bani
Pt ca ai tu iluzii vise visuri

Asa ca o sa gasesti la guboieri
Mergi 2 sau 4 ani la gunoieri
Si gata iti trece de TIR

Sau daca nu iti trece ajungi la curieri care trebuie sa ai tu motorina pentru TIR pentru 2 săptămâni din banii tăi

Pe banii astia o sa iti dea țeapă
Nu iti mai da niciidată inapoi
Asta e de fapt țeapa

Si o sa te angajeze oâma la urmă pe tir
Si o sa ai mubca multa multa multa

O sa iti traga teapa tot romanii cu coletele

Tot timpul o sa vrea sa te fure sa te scoata dator

Si oana la urma o sa treaca ani din viata ta si o sa iti dai seama ca absolut tot ce ai castigat ai dat or cazare mancare o femei
Putine haine
Platit de taxe si de impozite si de datorii
Si tot ce te-au furat unii si sltii
Si asigurare asigurari
Si o sa iti dai seama ca nu ai cadtigat aproape nimic
Dar nici nu si iesit in pierdere

Hai sa zicem ca dupa 10 ani de munca o sa ai si tu strânsi 10 000 lire

Nu strângi deoparte mai mult de 1 000 lire pe an ne cheltuiti

Si asta așa fiind foarte atent cu abnii