| bacterie a întrebat:

Salut, am si eu nevoie de putin ajutor.
Ce acte imi trebuie pentru a pleca in Anglia? Am 17 ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de carte de identitate sau pasaport. De asemenea, daca nu mergi impreuna cu parintii, ai nevoie de declaratia notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Anglia si indica un insotitor major. Insotitorul are nevoie de certificatul de cazier judiciar. Daca pleci cu un parinte ai nevoie de declaratia celuilalt parinte.

| bacterie explică (pentru Ioandelasal):

Nu e obligatoriu pasaport? Asta ma intereseaza mai mult. Pot merge doar cu buletinul + declaratia notariala a parintilor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru bacterie):

Nu este obligatoriu pasaportul pentru tarile din UE si poti merge doar cu cartea de identitate, declaratia parintilor si insotitor major.

4 răspunsuri:
| AgentBomboana007 a răspuns:

*iti trebuie doar buletinul care este obligatoriu
*pasaportul nu este musai sa-l ai.
Daca mergi singura:
iti trebuie neaparat procura de la parinti( amandoi), daca mergi cu avionul trebuie sa ai si de la Stewardesa...etc.
fara procura nu poti calatorii deoarece esti inca minora.
daca esti cu parintii:
* iti trebuie doar buletin.

| LaryLarrrysaa24 a răspuns:

Pasaport,semnatura mamei si a tatalui deoarece esti minor, buletinul, certificatul de nastere.