| anonim_4396 a întrebat:

De ce se tot scumpeste petrolul? Dau funda. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spus foarte succint se scumpeste din cauza cresterii cererii, reducerii ofertei, cresterea costului cu extractia si din cauza inflatiei.
Cererea creste datorita folosirii in tot mai mare masura in industrie si de catre persoane fizice(in special pentru auto) iar oferta scade datorita epuizarii resurselor, petrolul fiind o resursa neregenerabila.
Costul de extractie creste deoarece sunt conditii mai grele (foraje la adancimi mai mari, de pe platforme marine, etc). Numai bine!

4 răspunsuri:
| KanameKuran a răspuns:

Pentru ca este o resursa epuizabila a pamantului si este pe gatate.El se scumpeste pentru ca daca el se gaseste tot mai putin trebuie sa sapi tot mai mult pentru a-l gasi, acest proces costa sa schimbi varful cu care sapa, eventualele defectiuni ale uneltelor, salariul celui care sapa, transportul, etc.Deci daca tot il folosim el devine tot mai scump.

| monamonkey a răspuns:

Ai dreptate Ioandelasa. happy

| drachenblut a răspuns:

Urmareste documentarul THRIVE, si o sa vezi de ce. pe scurt, evreii controleaza lumea.

| djcioc a răspuns:

Zic ei ca e pe terminate, de fapt mai e foarte mult, insa e foarte greu sa-l extraga. Cu cat trebuie forat mai adanc cu atat creste pretul.