| bodyzsd a întrebat:

Salut.De curand mi-am cumparat un ciobanesc mioritic.Imi puteti spune daca e recomandat, sau daca e bine sa il pun intr-un (tarc)? Tin sa va anunt ca are doar 2 luni, a fost liber cam 2 saptamani prin curte,dar musca din flori,copacii etc. Vreau sa se faca mare si sa apere curtea, sa fie agresiv cu necunoscutii care intra in curte. Mutumesc frumos!?

1 răspuns:
| AndyLoren1310 a răspuns:

Nu il tine inchis! Lasa-l liber prin curte dar incearca sa maschezi lucrurile ce-i stau in dreptul botului laughing! Eu am un mastiv francez si abia am reusit sa il obisnuiesc in curte dupa ce a stat 2 ani cu mine in casa! Orice caine are o perioada in care trebuie sa roada lucruri, ofera-i jucarii de cauciuc, mingiute si alte lucruri care-i tin dintisorii ocupati! Sa ai grija de el si nu permite orisicui sa puna mana pe el, doar familiei si atat! SI cand va fi mare nu va permite nimanui sa il atinga (asa am facut cu uriasu' meu)!