| Bilii a întrebat:

Salut. De la proteina din soia imi apar cosuri? Eu am luat proteinad din zer si mi-au aparut cosuri pe fata.(am si acnee) si de la lapte imi apar cosuri. Proteina din soia contine lapte?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este posibil sa aiba legatura cu acneea ta, dar nu neaparat de la aceste proteine cat ce mai contin aceste suplimente, multi care iau parca nu vor sa isi recunoasca ca aceste produse contin o multime de aditivi pentru gust, miros, anti-mucegai etc
La modul general le numim E-uri!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am mai auzit persoane care au probleme cu acnea după ce consuma soia.

| blackann a răspuns:

Este proteina din lapte de soia?
citeste pe ambalaj ce contine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o alergie probabil.

| Sekim a răspuns:

De unde sa stim noi? Poate organismul tau are anumite intolerante, intolerante care pot avea x efecte asupra organismului tau. In ceea ce priveste alegerea unei proteine ( supliment ), mergi pe un blend daca vrei sa iei proteina vegetala. De ce? Pentru ca proteina vegetala are un spectru de aminoacizi mai slab comparativ cu carnea, iar organismul nu o poate asimila pe toata ( problema dispare aproape complet in cazul proteinei provenite din blend, adica mai multe surse cum ar fi : soia, fasole, seminte etc ). Sa iti raspund obiectiv intrebarii tale, nu se stie de ce ai experimentat aparitia cosurilor din cauza laptelui, dar poate avea legatura cu hormonii din lapte care pot influenta glandele sebacee si cu insulina. Tinand cont ca tu deja ai acnee, orice produs care contine substante care pot inflama organismul pot avea un impact asupra tenului tau si sa apara cosuri. Atata timp cat nu incerci sa tratezi aceasta acnee, probleme probabil vor aparea de la multe alimente, nu doar proteina din zer. Spor.

| LisaJulie a răspuns:

Daca esti alergica trebuia ca inainte sa uiti pe ambalaj!

| Anushka23 a răspuns:

Laptele și produsele lactate sunt inflamatoare, daca ai vazut că nu iți fac bine încearcă să le eviți pe o perioada de 30 zile si vezi cum te simți (înlocuiește-le cu produse vegane sau fară lactoză sunt foarte multe variante).
Încercă să renunți sau să reduci consumul de zahăr.
Ca să-ți răspund si la intrebare, proteina din soia nu conține lapte și ar putea să ți se potrivească dar verifică ambalajul să nu conțină gluten sau lactoză.