| AndonAleksandru a întrebat:

Este bine sa resetez(sa revin la setările din fabrică) telefonul odată la 1-2 luni? Din ce am citit pe Google este bine sa il resetez odată la 3 luni. Voi ce parere aveți? Credeti ca daca il resetez odata la 2 luni poate dăuna?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca spui ca merge greu si se inchide din senin, alta e problema la el. Daca e bine sau nu, greu de spus.
Am telefon de peste 2 ani si nu l-am resetat niciodata. Daca si eu sunt incult, cum iti place sa ne dezmierzi, mai bine du-te cu el la service si renunta la intrebarile pe site.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai este ok, daca vrei sa pierzi timpul cu asta si cu gestionarea aplicatiilor.

Insa, eu recomand urmatoarele lucruri (pe care le spun mereu cand vine vorba de telefon, atat pentru o mai buna performanta, cat si pentru durata bateriei):
- opresti datele sau Wi-Fi cand nu le folosesti;
- golesti (optimizezi) RAM-ul mereu (de doua ori pe zi sa zicem);
- te asiguri ca nu ruleaza aplicatii in fundal;
- stergi si dezactivezi aplicatiile pe care nu le utilizezi (nu are rost sa tii si Galeri si Google Foto, de exemplu (daca nu vrei sa le sincronizezi dupa), la fel si pentru altele; pe scurt, pastrezi doar ce folosesti;
- nu face actualizari, chiar daca apare notificare, o lasi acolo sus, ca nu strica;
- mai stingi telefonul uneori, sa zicem odata pe luna, intr-o seara cand nu iti trebuie (sa "odihneasca"winking ).

Bafta!

| zilog a răspuns:

Cel mai important este să iti instalezi doar si numai aplicatiile de care ai nevoie
apoi sa scrii la Microsoft linkedin si Facebook un e-mail la care sa ceri procedura de dezinstalare a aplicațiilor lor de pe telefonul tău propietate personală
pentru că te simți violat
pentru că pe telefonul tău propietate personală stau aplicațiile lor fără să le poți dezinstala!

Trebuie să le spui că ție nu țî-se pare normal ca să descoperi că in apartamentul pe care tocmai l-ai cumpărat există deja locuri gigantice ocupate cu cutiile lor care îți consumă curentul și îti ocupă o foarte mare parte din spatiu.

Asa că ii rogi să iti dea posibilitatea sa scapi de acele programe pe care tu personal le consideri ca ar putea să fie folosite pentru a te sipona si care tie nu iti prezinta nici o siguranță in expluatare
plus faptul că le urăști și tie iti face un rău in fiecare zi doar știind faptul că există o constrângere în acst sens
si ție nu iti plac nici un fel de lucru care se face abuziv si cu dea sila

daca le scrii exact așa că tu consideri că existența lor pe propietatea ta privată consideri că este un abuz
ei iti vor spune cum se dezinstaleaza
sa imi dai si mie cum se dezinstaleaza când or să răspundă pentru că mie doar aceste aplicatii pe car eu nu le folosesc niciodata imi consuma jumatate din bacterie

| AndonAleksandru explică (pentru zilog):

Apreciez pierderea ta de timp pentru a scrie toate aceste chestii care pe mine nu ma ajuta cu nimic! Intrebarea mea a fostbig grinACA ESTE BINE SAU NU, sa resetez telefonul la 2-3 luni. Iar tu mi-ai zis mie de niste aplicații care nu își au rolul aici!

| zilog a răspuns (pentru AndonAleksandru):

Eu sunt electronist si pe mine ma intereseaza in primul rând sa nu fiu spionat asa ca instalez din prima NO ROOT FIREWALL
apoi dau voie din el la ce aplicatii vreau eu sa mearga sau sa nu mearga pe internet

apoi ma intereseaza sa nu consume bateria asa ca dau disable la tot ce tine de Microsoft si de Facebook si la alte programe pe care eu nu le folosesc linkedin
google earth google gloud google drive
ma duc pe propietatile aplicatiilor respective si gasesc butonul disable
Acum am mai optimizat bateria

Si cam gata nu prea am de ce sa il resetez de nici un fel pentru ca merge perfect.

Da dacă imi face vreo figură vreo problemă sau am dereglat ceva atât de grav in cât să imi permit să aloc o zi din viata mea pentru a reinstala aplicatiile
atunci daca chiar ma streseaza cu ceva
doar atunci fac o copie la sms-uri poze agenda elefonului cu un program care se cheama BACKUP este verde si arata ca un hdd extern
daoar atunci ii dau reset la setările din fabrica
apoi cu ajutorul acelui program imi readuc si telefoanele agenda si toate celelalte lucruri inapoi chiar si unele aplicatii resuseste sa mi-le reinstaleze
nu este prea bun pentru ca nu pastreaza setarile de la aplicatii
asa ca va trebui sa imi aduc aminte cu ce user si parola pentru fiecare aplicatie eram logat la banca sau la whatsapp sau la tinder sau la clever sau la amber sau la uber
trebuie sa reintroduc manual user-ul si parola asta ma enerveaza
dar nu mai pierd timpul sa imi aduc aminte ce aplicatii aveam instalate inainte sa dau restart la telefon si cum se chemau ele

Un lucru foarte important este sa nu faci nicidata update upgrade actualizari la aplicatiile pe care nu le folosesti niciodata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E prea des asa. Reseteaza-l doar cand devine memoria prea plina sau incepe sa de miste greu.

| AndonAleksandru explică (pentru anonim_4396):

Pai l-am resetat acum vreo 3-4 luni ultima data. Si acum gen cand scriu, tastatura merge un pic mai greu, câteodată se si blochează, de multe ori cand stau pe el se inchide singur, asa din nimic. Cam astea sunt problemele.

| piSsuletZ a răspuns:

Prima oara cand aud asa ceva laughing))) Eu am telefonul de un an si nu l-am resetat niciodata, iar telefonul dinainte l-am avut 2 ani si nici pe acela nu l-am resetat vreodata. Aberatii sunt astea!

| AndonAleksandru explică (pentru piSsuletZ):

Depinde de situații. Cu ce ma ajută pe mine, ca tu nu ai resetat telefonul niciodată?
La fel cum am mai zis, eu am intrebat DACA E BINE SAU NU sa il resetez la 2-3 luni. Si uite ca am primit raspunsul, sunt unii INCULȚI ca tine care mai dau "raspunsuri" din astea?