| AndonAleksandru a întrebat:

Cam la cât timp este bine sa resetez telefonul? Am citit un documentar pe Google si spune ca odata la 3 luni sau macar odata pe an. Voi ce credeți? Vreau sa il resetez din cand in cand pentru ca elibera de viruși, de a sterge documente care daca stau sa le iau la mână pe fiecare in parte imi ia foarte mult timp. Si in ultimul rand pentru a merge mult mai repede telefonul. Apropo, resetare dăunează ceva la bateria telefonului?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Al meu face in aprilie 4 ani, si nu a fost niciodata resetat.
Daca procesorul e relativ puternic si are >= 4GB RAM, nu e nevoie, ajunge sa il opresti/repornesti o data la saptamana sau la 10 zile.
Din cate stiu, factory reset-ul nu dauneaza bateriei deloc.

| gabicoo a răspuns:

Eu cam de două ori pe an!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea devreme la 3 luni. La 1-2 ani, depinde și de cum merge că dacă n-ai probleme cu el n-are rost să-l resetezi nici după 5 ani. Treaba cu virușii nu stă chiar așa, adică virușii nu se iau așa ușor și din senin. Dacă nu dai pe net pe tot felul de reclame dubioase sau dacă nu descarci tot felul de lucruri din site-uri care nu inspiră încredere și nu vezi că începe să ți se deschidă browserul din senin pe reclame și site-uri tip pop up, atunci n-ar trebui să ai nimic.

Dacă vrei, îl poti reseta și acum ca să vezi diferența în felul în care se prezintă telefonul, dar să nu faci din asta un obicei. Adică nu îl resetezi la lună. Și să nu uiți să salvezi poze si altele ce mai ai și vrei să păstrezi, ca altfel nu le mai recuperezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si resetarea nu dăunează telefonului, pur si simplu șterge forțat tot din el si îl face ca nou la nivel de sistem.

| Anuket a răspuns:

Nu l-am resetat și nici n-o s-o fac, iar telefonul îl am de 3 ani.