| alex2009 a întrebat:

Salut eu ma spal pe dinti dupa fircare masa dar ma tot contrazic cu o persoana ea zice ca spalatul corect se face inainte de masa ca sa nu inghiti microbii odata cu mancarea. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am urmarit acum cateva saptamani(sau zile, nu mai stiu) la medicii emisiunea in care s-a vorbit despre asa ceva. Perierea dintilor se face de 2 ori pe zi, obligatoriu seara, dupa masa. Deci, ai castigat!

3 răspunsuri:
| Melody a răspuns:

Daca te speli dupa o masa, e logic sa ai dintii spalati si la urmatoarea masa, nu? Deci e mai corect cum faci tu. Cand n-ai timp de spalat, poti manca un mar, curata foarte bine dintii si e si sanatos. Cu pasta de dinti ar trebui sa te speli de maxim 3 ori pe zi. Dar cel mai important este periajul, care neutilizat cum trebuie, poate fi nociv.
Uite niste informatii utile:
Persoanele care se spala pe dinti timp indelungat si cu o intensitate mai mare decat o valoare critica pot provoca mai mult rau decat bine dintilor. Aceasta este concluzia unui nou studiu care poarta girul a doua institutii stiintifice de prestigiu: Universitatea din Newcastle si Centrul de Cercetare a Serviciilor de Sanatate din Marea Britanie.
Specialistii s-au bazat pe rezultatele obtinute in urma folosirii periilor de dinti electrice. S-a constatat ca cele mai bune rezultate depind de doi factori: timpul si presiunea exercitata asupra dintilor. Altfel spus, cat timp dureaza spalatul pe dinti si cat de intens este contactul dintre periuta si dinti.
O buna igiena orala se obtine daca intreg procesul de spalare a dintilor dureaza circa 2 minute iar presiunea medie aplicata dintilor nu o depaseste pe cea exercitata de masa unei portocale de150 de grame.
Exista prin urmare un punct critic, iar daca acesta se depaseste, creste riscul aparitiei problemelor de sanatate orala cum ar fi, deteriorarea smaltului dintilor sau ranirea gingiilor.
Rezultatele se bazeaza pe studiul a 16 posibile combinari intre timpul dedicat spalatului pe dinti si presiunea exercitata asupra acestora. Timp de 4 saptamani, 12 voluntari au folosit perii de dinti electrice conectate la un calculator care efectua masuratorile.
Cercetatorii au luat in considerare stadiul in care se aflau cariile pacientilor atat inainte cat si dupa periajul dintilor. Masuratorile au indicat ca spalatul dintilor mai mult de 2 minute la o presiune mai mare decat cea stabilita nu duce la rezultate mai bune.
Daca timpul poate fi masurat cu usurinta de oricare dintre noi, nu acelasi lucru se poate spune despre presiunea optima care trebuie exercitata. Forta aplicata de periuta asupra dintilor poate fi mica insa presiunea este destul de mare. Si asta pentru ca forta actioneaza pe o suprafata redusa.
Profesorul Peter Heasman, conducatorul studiului, recomanda consult de specialitate la medicul stomatolog, cel mai in masura pentru a indica tehnicile corespunzatoare obtinerii presiunii ideale care trebuie aplicata asupra dintilor.

| pithicot a răspuns:

Pai dpa parerea mea ar trebui sa te speli pe dinti dpa ce mananci, nu inainte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca si cum i-ai spune unui mecanic auto ca trebuie sa se spele pe miini inainte sa se apuce de treaba, nu dupa ce termina... si pe urma ce face, umbla cu miinile negre de unsoare? La fel si cu spalatul pe dinti.