| Sooorin a întrebat:

Salut, FUNDA 100% vreau sa imi instalex windows xp sp3 dar nu sunt sigur de ceva inainte de a face acest pas : driverele ( driverul ) de retea se instaleaza automat ca la win 7? sau trebuie sa il iau eu dp net si sa il inst dupa ce am inst win? daca trebuie sa inst eu, lasati-mi un link de donwload al driverului de retea sa il pot instala dupa ce inst win xp happy FUNDA MARE!

Răspuns Câştigător
| Florincrap a răspuns:

Nu! Trebuie sa il downloadati de pe internet. Nu toate driverele sunt unul si acelasi fisier. Pentru a gasi driverul potrivit, ar trebui sa va instalati un program de gasit/cautat drivere (gen Driver Detective).

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

La Windows XP instalezi tu driverele

| Sooorin explică (pentru MMihai):

Nu stii un site(special) de unde pot downloada drivere ( orice tip de drivere, ca mi se pare ca ale mele sunt cam vechi cred )

| MMihai a răspuns (pentru Sooorin):

Eu nu mai folosesc Windows XP de peste 2 ani ci Linux-uri!
Inițial am folosit Kiwi Ubuntu linux și ulterior Ubuntu Linux!
Sunt legal gratuite, și se instalează ( și ) în Limba română!
La aceste linux- uri le dai o comandă și își caută driverele singure și tu nu mai ai treabă cu driverele!
Îți recomand să instalezi în paralel cu Windows-ul tău, Kiwi sau Ubuntu linux instalat în limba română.
Linux-urile sunt legal gratuite și nu au nici o treabă cu virușii și cu alte mizerii informatice iar ăsta este un foarte mare avantaj la navigarea pe Net!
Tu trebuie să pui driverele care trebuie, dacă lucrezi cu Windows, nu contează că sunt vechi!
Deci îți instalezi în paralel cu Windows-ul tău, să zic Kiwi și înveți să îl folosești, iar navigarea pe net să o faci din Kiwi!
După ce te înveți să lucrezi cu Kiwi poți să treci la Ubuntu!

| Sooorin explică (pentru MMihai):

Aceste linuxuri se instaleaza ca windowsuri sau se instaleaza peste alt windows?

| Sooorin explică (pentru MMihai):

Sunt bune si pentru gaming?

| MMihai a răspuns (pentru Sooorin):

De aia am zis să păstrezi și Windows-ul, jocurile sunt pentru Windows-uri!
Linuxur-ile, au și ele jocuri dar foarte puține!
Dar nu joci pe internet, jocurile sunt pe calculator!
Pe net cauți cea ce te interesează!
Internetul nu este pentru joacă!

| kosovoxxx a răspuns:

Driverul de retea din cate stiu eu se instaleaza dupa primele updatet-uri cel putin asa s-a intamplat la mine.