| Anonim2000288282 a întrebat:

Salut, îmi puteți spune cum fac un cap de urs pentru anul nou?
Detalii cu Detalii.

Dau Funda pentru cel mai bun raspuns.

(nu stiu la ce categorie sa pun)

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Detalii cu detalii, se zice pas cu pas, dar ce sa stii tu, oricum gasesti de cumpărat caută pe olx sau in magazine de jucarii, nu este usor sa faci cap de urs, un croitor stie sa faca asa ceva.

| Nirvanaaa a răspuns:

Mai bine îl cumperi.

| Mirel4412 a răspuns:

Cauta pe Youtube, noi crezi ca suntem instructori de facut capete de ursi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cap de urs, adică o cagulă în formă de cap de urs?
Dacă da, poți să urmărești modelul unui fes, deci un cilindru adus/strâns la unul dintre capete. Poți să acoperi cusătura cu un accesoriu (mini-pălărie pentru urs) sau să o faci pe interior, dacă ai ceva îndemânare, astfel încât să nu se vadă urât. Urechile sunt patru jumătăți de cerc. Coși două câte două pentru volum și poți să adaugi între ele și ceva carton, ca să stea materialul fix, "în picioare", ca la urșii de pluș. Mai trebuie doar să dai găuri pentru ochi. Ca material, poți folosi o pătură veche, preferabil îmblănită și de o culoare deschisă, pe care să o vopsești. Nu ar trebui să fie ceva pretențios: e suficient să diluezi tempera în apă, dacă e material deschis la culoare, se va îmbiba imediat și va arăta ok. Dar nu garantez un rezultat super profesionist. În plus, vai și amar dacă plouă...

Cea mai bună soluție e să iei un urs mare de pluș și să-l decapitezi. Scoți umplutura și îți vâri capul acolo. Gata big grin Ești fericitul posesor al unui cap de urs.