| Marinush123456789 a întrebat:

Salut, imi spune si mie cineva ce e ala national insurance number?
E cumva CNP-ul? E legat de buletin? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie sa depui solicitarea la un centru de plasare a fortei de munca-HM Revenue Customs-[HMRC].Te poti informa despre ce documente ai nevoie sunand la 0845 600 0643.Gasesti mai multe date tastand pe google,, informatii pentru romanii din UK,, Bafta!

3 răspunsuri:
| RMaria31 a răspuns:

Da, este CNP-ul. Vrei sa pleci afara undeva?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E un nr. de cont unde-ti platesti contributiile sociale--in functie de venitul realizat--si de unde vei fi platit la pensionare.E aplicabil in Marea Britanie, Scotia si Tara Galilor.In Anglia acest NIN se acorda de la nastere, in rest se atribuie dupa inceperea prestarii unei munci platite.Se acorda si strainilor care lucreaza legal pe aceste teritorii.

| Marinush123456789 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumesc frumos, deci nu este CNP-ul nu? Ce pot sa fac sa obtin acest numar daca stii?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Marinush123456789):

Trebuie sa depui solicitarea la un centru de plasare a fortei de munca-HM Revenue Customs-[HMRC].Te poti informa despre ce documente ai nevoie sunand la 0845 600 0643.Gasesti mai multe date tastand pe google,, informatii pentru romanii din UK,, Bafta!